Książki towarzyszą nam od wieków. Ich specyficzny klimat przyciąga czytelników i pasjonatów wielu gatunków. Dla jednych to już przeżytek, a inni stale poszukują nowych tytułów, by zaspokoić potrzebę na słowa i zawartą w nich treść. Dzięki nim, nasz świat wygląda tak jak wygląda, bo przecież bez szybkiej możliwości przekazania informacji nasz rozwój byłby jeszcze na etapie średniowiecznym. Wśród ludzi i firm, które kochają wydania papierowe, znajduje się introligatornia. Czym jest ten zakład i czym się zajmuje? Co to jest introligatornia?
To miejsce pracy introligatora, którego zadaniem jest szycie i oprawianie książek przy użyciu nowoczesnych narzędzi i technologii, ale i z wielkim wkładem własnego potu. Nie wszystkie czynności są tu zautomatyzowane, a praca nad jedną pozycja może być żmudna i czasochłonna. W introligatorni powstają jednak najwspanialsze działa w najpiękniejszych oprawach, tak bardzo cenionych przez wszystkich miłośników dobrej lektury. Różna jest przecież wartość klejonego tytułu w papierowej oprawce, od dobrze przygotowanej pozycji, którą dotknęła ręka introligatora.
Dzięki szyciu i twardym oprawom – często bogato zdobionym, książki są w stanie przetrwać bardzo wiele i wyglądać jak nowe przez niezwykle długi czas. Czasem zżółkną nawet szybciej niż się rozlecą.
Introligatorów dziś jak na lekarstwo. W sieci wymienia się ich wśród ginących zawodów. To piękny fach, dla osób cierpliwych, systematycznych, które potrafią dbać o najmniejszy szczegół. Introligatornia nie jest tylko miejscem szycia i oprawiania. Daje ona często drugie życie zniszczonym egzemplarzom o wielkiej wartości, ale i te tanie mogą tu zostać poddane naprawie.