Ważna kwestią, kiedy budujemy dom, jest przemyślenie sposobu pozbywania się nieczystości. Jest to o tyle istotne, że każde gospodarstwo domowe produkuje ścieki i musi się ich jakoś pozbyć. W Polsce dopuszczalne są tylko trzy rodzaje obchodzenia się z nimi: można odprowadzić je do kanalizacji komunalnej, wybudować szambo lub przydomową oczyszczalnię.
Pierwszym sposobem, który przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o utylizacji ścieków, jest przyłączenie się do systemu kanalizacji komunalnej. Polskie prawo zobowiązuje nas do tego, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że nie musimy – jak w przypadku szamba – kontrolować ścieków, ani martwić się o usuwanie awarii. Wszystkie te sprawy powinien załatwić dostawca usługi. Wadą jest wysoka cena, jaką musimy płacić za jego obsługę.
W miejscach, w których niemożliwe jest podłączenie się do sieci kanalizacyjnej, możliwe jest wybudowanie szamba. Szambo, czyli zbiornik na nieczystości, powinien spełniać odpowiednie normy. Kiedyś szamba były nieszczelne i zanieczyszczały środowisko. Na szczęście dzisiaj wykonane są z nowocześniejszych materiałów i nie stanowią już zagrożenia. Pozbywając się nieczystości z szamba, musimy skorzystać z usług specjalistycznej firmy, co łączy się z dużymi kosztami.
Najbardziej oszczędną formą pozbywania się nieczystości jest zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Metoda ta zdobywa z roku na rok coraz więcej zwolenników. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, iż zakładając przydomowe oczyszczalnie ścieków montaż ich, nie jest ani uciążliwy, ani długotrwały. Przyłączenie takiej oczyszczalni jest drogi, ale jest to inwestycja, która szybko się zwraca, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym.