Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia związany z upływem czasu. Aby jednak do niego doszło, konieczne jest spełnienie ustawowych przesłanek. To z kolei nie oznacza konieczności udziału w rozprawie sądowej skutkującej orzeczeniem sądu w tej sprawie. Obowiązujące przepisy wymagają natomiast złożenia wniosku o zasiedzenie do sądu – ma on wyłącznie charakter potwierdzający, że zasiedzenie już faktycznie nastąpiło.
Aby zasiedzieć nieruchomość, konieczne jest spełnienie trzech przesłanek, które reguluje prawo nieruchomości:
posiadanie samoistne nieruchomości – oznacza to, że posiadaczem jest osoba, która włada nieruchomością faktycznie jak właściciel,
ciągłość posiadania – czyli posiadanie nieprzerwane,
upływ okresu czasu – jeśli osoba jest posiadaczem nieruchomości w dobrej wierze, może złożyć wniosek po 20 latach, z kolei osoba posiadająca nieruchomość w złej wierze, może wnioskować o zasiedzenie po 30 latach.
Aby mieć pewność, że spełnione są wszystkie warunki zasiedzenia nieruchomości, warto w tej kwestii skontaktować się z kancelarią, która w swoich kompetencjach ma m.in. prawo nieruchomości Poznań. Dzięki temu z łatwością dowiemy się, czy każda z przesłanek jest w naszym przypadku jest zasadna oraz prawidłowo sporządzić stosowny wniosek.