Betoniarki budowlane – rodzaje i zastosowanie

Betoniarki budowlane – rodzaje i zastosowanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Betoniarki stosuje się na niemal każdym placu budowy. Są podstawą wielu prac, pozwalają na przygotowanie zapraw i betonu, a także innych materiałów. Wybór właściwej betoniarki ma olbrzymi wpływ na przydatność tych urządzeń. Poniżej prezentujemy najważniejsze kategorie betoniarek oraz podpowiadamy kiedy i gdzie znajdują zastosowanie.

Najczęściej stosowane betoniarki

Betoniarki można podzielić na dwa główne grupy, w zależności od ich konstrukcji oraz sposobu działania. 

Pierwszą tworzą betoniarki bębnowe, czyli klasyczne betoniarki, które z pewnością widział każdy z nas. Pojemność tych urządzeń wynosi od 80 do 200 litrów. Są nieduże, mobilne oraz łatwe w użytkowaniu. Stosowane są przede wszystkim na placach budowy o niedużym rozmiarze, przy niewielkich inwestycjach prywatnych i komercyjnych. W porównaniu do pozostałych typów betoniarek zużywają też mniej energii.

Betoniarki kielichowe mają zdecydowanie większą pojemność – dochodzącą do nawet 3 tysięcy litrów. Dzięki temu znajdują zastosowanie w realizacji dużych projektów. Ich zaletą jest możliwość przygotowania dużej porcji zaprawy w stosunkowo krótkim czasie. W trakcie pracy pobierają jednak znacznie więcej energii niż bębnowe odpowiedniki. Z tego powodu stosowane są przede wszystkim przy realizowaniu inwestycji komercyjnych. 

Betoniarki mobilne i stacjonarne

Betoniarki można także podzielić na urządzenia przenośne oraz stacjonarne. Pierwsze z nich posiadają niewielki mieszalnik, a ich całkowity ciężar jest dość niski. Betoniarki stacjonarne mają większy mieszalnik o rozbudowanej konstrukcji, jednak problematyczny może okazać się ich transport. Dlatego rzadko są stosowane do prywatnych inwestycji. 

Osobną kategorię tworzą betoniarki zamontowane na pojazdach ciężarowych. Nazywane są często gruszkami z uwagi na ich kształt. Ich duży rozmiar pozwala w krótkim czasie przygotować duża ilość materiałów budowlanych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*