Co odróżnia opony zimowe od letnich?

Co odróżnia opony zimowe od letnich?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z oponami samochodowymi jest bardzo podobnie jak z obuwiem – inny komplet nadaje się na okres zimowy, a zupełnie inny na okres wiosenno-letni. Modele zimowe są idealnie przystosowane do użytkowania w warunkach niskich temperatur oraz śniegu i lodu zalegającego na jezdni. Z kolei modele letnie doskonale sprawdzają się podczas silnych upałów, gdy nawierzchnia drogi jest sucha. Oba rodzaje ogumienia znaleźć można w ofercie specjalistycznego sklepu internetowego takiego jak https://www.tireexpert.pl/sklep/.

Typ bieżnika ma kluczowe znaczenie

Opony zimowe odróżniają się od letnich m.in. rodzajem zastosowanej mieszanki gumowej. Jest ona znacznie bardziej elastyczna (miękka) i zachowuje optymalne właściwości nawet w trakcie siarczystych mrozów (nie sztywnieje), bo zawiera więcej substancji takich jak kauczuki syntetyczne i naturalne, oleje oraz żywice. Jednocześnie nie gwarantuje wystarczająco dobrej przyczepności do podłoża, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza.

Drugim niezwykle ważnym parametrem jest typ bieżnika. W modelach zimowych jest on wyraźnie agresywniejszy, głębszy i odznacza się skomplikowanym wzorem z licznymi lamelami oraz nacięciami. Dzięki temu skutecznie odprowadza wodę i błoto, co ułatwia sterowanie autem na zaśnieżonej lub oblodzonej jezdni, a także zdecydowanie skraca drogę hamowania.

Ostatni istotny wyróżnik to oznaczenie. W przypadku opon przeznaczonych stricte na okres zimowy mamy zazwyczaj do czynienia z symbolem M+S (czyli Mud and Snow) i grafiką płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów. Z kolei wersje letnie są całkowicie pozbawione tych elementów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*