Jazda samochodem osobowym w zimie po zaśnieżonej lub oblodzonej drodze jest nie tylko nieprzyjemna, ale przede wszystkim niebezpieczna. Często wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby stracić kontrolę nad pojazdem, co może skutkować groźnym wypadkiem. Jednym z elementów ograniczających ryzyko takiego zdarzenia są opony zimowe, w które każde auto powinno być bezwzględnie wyposażone. Ogromnym powodzeniem wśród kierowców cieszą się w szczególności opony Handlopex, cenione ze względu na atrakcyjną cenę idącą w parze z wysoką jakością wykonania.
Opony zimowe posiadają szereg elementów, które nadają im specyficzne właściwości i wpływają bezpośrednio na zachowanie się w trakcie jazdy. Najważniejszym z nich jest bieżnik, czyli zewnętrzna część konstrukcji, mająca kontakt z podłożem i odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń. Powinien on być bardzo odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne, ścieranie, uderzenia oraz przebicie, a także wykazywać słabą podatność na nagrzewanie. Poza tym musi być dosyć elastyczny, gdyż od tego zależy dobre prowadzenie pojazdu. Jeśli chodzi o wzór bieżnika, to najlepiej spisuje się blokowy (bloki połączone ze sobą rowkami) albo ciągnący (rowki prostopadłe do osi).
Kolejnym istotnym parametrem jest tworzywo, z którego opona została wykonana. Dobre konstrukcje zimowe produkuje się zazwyczaj z mieszanek gumowych z dodatkiem sadzy, polimerów termoutwardzalnych i przeciwutleniaczy (np. tlenku cynku), co zwiększa ich wytrzymałość i możliwości auta zarówno podczas przyspieszania, jak i hamowania. Pozostałe wyróżniki to m.in.: ściana boczna stworzona z twardszej gumy, dodatkowa warstwa usztywniająca (zbrojona cienkimi drucikami), osnowa (szkielet wewnętrzny) i drutówka. Na szczególną uwagę zasługują opony Nexen, uznawane powszechnie za jedne z najbardziej bezpiecznych.