Luca Sammarco/pexels.com
Większość z nas jest kierowcami samochodów osobowych i nie dotyczą nas dodatkowe badania zdrowotne. Jeśli jednak ktoś posiada prawo jazdy na ciężarówki lub autobusy i jest czynnym kierowcą zawodowym, zobowiązany jest do przechodzenia między innymi badań psychotechnicznych. Sprawdzamy czy testy tego typu trudno jest przejść i co się na nie składa. Zapraszamy do lektury czynnych kierowców i nie tylko.
Każdy zawodowy kierowca musi mieć doskonały czas reakcji. Tylko w ten sposób będzie w stanie unikać wszelkich zagrożeń na drodze. Kierując 40-tonowym zestawem, bądź prowadząc autobus pełen ludzi, jest to niezmiernie ważne. Odpowiedzialność jest ogromna, stąd też kondycja kierowcy musi być idealna. Badaniami kierowców w Poznaniu zajmuje się Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, a także inne prywatne podmioty, które posiadają stosowne uprawnienia. W przypadku gdy kończy się nam termin badań, należy udać się do jednego z tych miejsc i przejść ponowne testy.
Badania kondycji fizycznej oraz sprawności organizmu to jednak nie wszystko. Sprawdza się także stan psychiczny każdego kierowcy. Na ogół polega to na rozmowie z psychologiem, a także rozwiązywaniu specjalnego testu. Następnie specjaliści oceniają badanego pod tym kątem. Każdy zawodowy kierowca musi regularnie, przynajmniej co kilka lat przechodzić psychotesty Poznań umożliwia ich wykonanie w różnych miejscach, stąd nie trzeba wyjeżdżać z miasta, ani nawet rezerwować sobie czasu na przejazd do innej dzielnicy. Testy nie są niesamowicie trudne, należy jednak wstępnie przygotować się do nich oraz do badań, ponieważ od tego zależy pozwolenie na dalsze wykonywanie pracy kierowcy.