Czym ocieplić poddasze?

Czym ocieplić poddasze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ocieplenie całego domu lub budynku gospodarczego, jest niezwykle istotne z kilku podstawowych względów. Dobrze wybrana termoizolacja zmniejszy wydatki ponoszone na ogrzanie wnętrza zimą (i to nawet o 50% w przypadku poddasza), a także zniweluje nieprzyjemny upał latem. Izolacja cieplna budynku ma za zadanie zmniejszyć szybkość zachodzenia wymiany cieplnej i tym samym spowodować, że we wnętrzu budynku będzie panowała temperatura optymalna dla danej pory roku i konkretnego dnia. Źle dobrany materiał termoizolacyjny może drastycznie zmniejszyć komfort domowników.

Izolacja cieplna, a wpływ na wnętrze budynku

Ocieplenie budynku na etapie jego wznoszenia jest zawsze tańsze i mniej problematyczne. Inaczej jest w przypadku termomodernizacji, czyli stworzenia nowej warstwy termoizolacyjnej na już wzniesionym i gotowym budynku. Wówczas domownicy będą musieli borykać się z problemami typowymi na placu budowy, a za prace wykonane przez firmę remontowo-budowlaną inwestor zapłaci nieco więcej. Działanie to jednak zawsze się opłaca i ma sens, szczególnie w przypadku bardzo starych budowli o wątpliwej jakości. Dlaczego? Otóż ściany stanowią jedyną barierę dla zbyt szybko zachodzącej wymiany cieplnej między przestrzenią wewnętrzną a zewnętrzną, przez co należy ją znacznie spowolnić.

Wolniejsza wymiana cieplna ma dwie główne zalety. Pierwszą jest obniżenie strat cieplnych zimą. Właściwie dobrana grubość i forma materiału zatrzymuje ciepło w budynku na dłużej i powoduje, że nie ucieka z niego gwałtownie tuż po ogrzaniu. Co więcej, materiał ten zatrzyma również dopływ zimnego powietrza do wnętrza, tym samym zmniejszy wymianę cieplną. Dzięki temu obniżymy koszty ogrzewania domu (i to w bardzo dużym stopniu) i zapewnimy sobie większy komfort wtedy, kiedy instalacja grzewcza odmawia posłuszeństwa. Wówczas ciepło znajdujące się we wnętrzu wolniej z niego ucieknie.

Podobnie jest latem, o czym jednak często się zapomina. Intensywne promienie słoneczne, bezpośrednio atakujące powierzchnię ściany oraz dachu skutecznie je ogrzewają (i to nawet do 70 stopni Celsjusza), przez co we wnętrzu zaczyna panować nieznośny upał. Bardzo często efektem takich sytuacji są problemy zdrowotne i brak jakiegokolwiek komfortu oraz podniesienie wydatków ponoszonych na energię zasilającą system klimatyzacji. Ogromne znaczenie ma zarówno w przypadku lata, jak i zimy, między innymi ocieplanie dachów.

Najistotniejszy zawsze jest dach

Jeśli w naszym budynku znajduje się poddasze użytkowe, wówczas to dach będzie największym wymiennikiem ciepła. Należy go zawsze jak najlepiej odizolować od pogody i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz za pomocą specjalnych materiałów izolacyjnych. Warto wśród nich wymienić między innymi wełnę oraz innowacyjne ocieplenie poddasza pianką. Ten pierwszy materiał jest znany i lubiany, jednak ma jedną, ogromną wręcz wadę – bardzo niską wytrzymałość na wilgoć oraz brak szczelności na połączeniach i w rogach. Inaczej jest w przypadku pianki. Pianka poliuretanowa PUR otwartokomórkowa jest nakładana natryskowo, przez co szczelnie pokrywa każdą powierzchnię. Poszczególne pęcherzyki rozrastają się o około 100 – 150 razy, tworząc niezwykle szczelne połączenie. Co więcej, pianka jest bardzo lekka i nie nadwyręża konstrukcji dachu, a jej nakładanie jest szybkie i bardzo precyzyjne. Właśnie dlatego to rozwiązanie powoli wypiera z rynku popularne, lecz coraz rzadziej wybierane wełny.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*