Duża wilgotność powietrza – dlaczego może stanowić problem?

Duża wilgotność powietrza – dlaczego może stanowić problem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wilgotność powietrza w warunkach przemysłowych to jeden z istotniejszych parametrów. Nie powinna być ani zbyt niska, ani tym bardziej zbyt wysoka. Skutki bowiem mogą być dość poważne, poczynając od uszkodzenia maszyn produkcyjnych w wyniku korozji, poprzez niekorzystny wpływ na materiały i komponenty przechowywane w pomieszczeniu, na gotowym produkcie kończąc. Jej poziom oddziałuje także na samych pracowników oraz komfort ich pracy.

Gałęzie przemysłu, gdzie wilgotność ma duże znaczenie

Jednym z takich sektorów jest przemysł spożywczy. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej wilgotności żywność nie psuje się tak szybko i nie rozwijają się w niej bakterie, które mogą doprowadzić do zepsucia produktów i konieczności ich wyrzucenia, a tym samym przyczynią się do dużych strat.

W przemyśle tekstylnym zbyt suche powietrze wpływa na jakość przędzy. Sprawia, że staje się ona łamliwa i się kurczy. Zbyt duża zawartość wilgoci z kolei powoduje rozciąganie tkanin, co na końcu procesu produkcji odzieży może działać negatywnie na ich gatunkowość.

W przemyśle elektronicznym z kolei odpowiednia ilość wody w powietrzu ma znaczenie ze względu na zapobieganie w osadzaniu się kurzu na elementach, ale także odpowiednia wilgotność zmniejsza wyładowania elektrostatyczne.

Sposoby radzenia sobie z problemem

Osuszanie powietrza odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jednym z najczęściej stosowanych jest osuszacz adsorpcyjny powietrza. Zasada działania wiąże się z zastosowaniem specjalnego środka silnie pochłaniającego wilgoć, nazywanego adsorbentem, umieszczonego w zbiorniku. Po przepuszczeniu przez niego powietrza, środek ten musi zostać poddany regeneracji, a osuszone powietrze trafia do hali.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*