Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się coraz częściej. Zazwyczaj widzimy je na dachach domów, budynków użyteczności publicznej, w ogrodach, a nawet na polach. Element widoczny gołym okiem to panele słoneczne, które zamieniają energię słońca na prąd elektryczny. Reszta instalacji, gdzie znajdują się równie istotne elementy, jest jednak schowana przed naszym wzrokiem. Sprawdzamy w jaki sposób taki układ działa i produkuje energię, a także jakie są zalety posiadania instalacji fotowoltaicznej we własnym domu.
Główny element każdego układu produkującego prąd, to panele słoneczne. Wiemy już gdzie się je najczęściej umieszcza, a w jaki sposób działają? Otóż są one praktycznie bezobsługowe. Każdy panel posiada przewód, na którym pojawia się napięcie, w momencie oświetlenia powierzchni przez słońce. Następnie przewody łączą się ze sobą i sprowadzone są do urządzenia, które zawiaduje działaniem całej instalacji. Sterownik taki posiada kilka podzespołów, z których najważniejszym jest tzw. falownik. Ma on za zadanie przekształcenie prądu stałego płynącego z paneli na prąd przemienny, dokładnie taki sam jak ten w gniazdku.
Następnie przebieg napięcia z sieci energetycznej oraz instalacji fotowoltaicznej jest uzgadniany, przez co można je ze sobą bezpośrednio połączyć. Sprawia to, że gdy słońce nie świeci lub na chwilę zgaśnie, nie tracimy zasilania domowych urządzeń i oświetlenia. Po prostu energia automatycznie zaczyna być pobierana z sieci. Całość jest więc zupełnie bezobsługowa, a fakt działania instalacji obserwujemy jedynie dzięki znacznie niższym rachunkom za prąd pobrany z sieci energetycznej. Chcąc założyć taką instalację w swoim domostwie, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak na przykład http://inelt.pl.
Najważniejszą zaletą wyposażenia domu w instalację fotowoltaiczną jest ekologia. Ponieważ energia słoneczna jest energią zieloną, powstaje ona bez emisji jakichkolwiek szkodliwych substancji do atmosfery. Jednocześnie, jeśli pobieramy mniej energii z sieci (lub nie pobieramy jej wcale), w elektrowniach spalane jest mniej węgla. Dzięki powyższemu nasz rachunek za prąd pobrany z sieci energetycznej jest też sporo niższy, co jest równie istotną zaletą z punktu widzenia gospodarstwa domowego. Instalacja dobrze przemyślana i poprawnie wykonana nie wymaga praktycznie żadnej aktywności z naszej strony, by zawsze działała poprawnie. Jedyne co trzeba okresowo robić, to czyścić powierzchnię paneli, tak by zawsze działały ze swoją maksymalną mocą.