Digitalizacja to metoda utrwalania dóbr kultury poprzez tworzenie formatu cyfrowego książek, nagrań, obrazów, zdjęć czy dokumentów. Jest ogromnym dobrodziejstwem dla bibliotek, muzeów, uczelni czy towarzystw naukowych, które mogą w łatwy sposób tworzyć bazy danych posiadanych zbiorów. Wystarczy nowoczesne oprogramowanie i sprzęt, by przechowywanie i dokumentowanie dóbr kulturowych stało się niezwykle proste.
Digitalizacja pozwala na tworzenie zbiorów danych oraz przedstawień graficznych bardzo różnorodnych dóbr kultury. Dzięki temu możliwe jest udostępnienie każdemu zainteresowanemu nawet rzadkich czy wyjątkowo cennych dzieł sztuki, a także ograniczenie bariery odległości. Zdigitalizowane zbiory można bowiem oglądać nie bezpośrednio w archiwach, a w dowolnym miejscu na całym świecie – przesyłanie plików trwa nie więcej niż kilka minut. Digitalizacja pozwala na tworzenie zbiorów danych, które można łatwo przechowywać i uporządkować. Miejsce w archiwach jest ograniczone, dlatego też digitalizacja pozwala na zmniejszenie ilości produkowanej dokumentacji, którą trzeba następnie gdzieś przechowywać. Rozpowszechnienie dokumentów elektronicznych sprawia, że każdego dnia możemy tworzyć znacznie mniejszą ilość danych w formie papierowej.
Digitalizacja to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz czasu. Dla przykładu witryna internetowa http://artreal.pl/ oferuje profesjonalną digitalizację i cyfryzację, która pozwala na odciążenie placówek kulturalnych i przeprowadzenie digitalizacji zbiorów w sposób profesjonalny. Dzięki temu nie jest konieczne dodatkowe angażowanie do zadania pracowników placówek kulturalnych, a sam proces skanowania zbiorów może postępować szybko i w pełni profesjonalnie. Przy digitalizacji ważne jest wyposażenie placówki kulturalnej w odpowiedni sprzęt do digitalizowania zbiorów oraz odpowiednią ilość dysków czy serwerów, na których będą przechowywane dane.