Jak dokładnie można ocenić stan techniczny budynku?

Jak dokładnie można ocenić stan techniczny budynku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju nie brakuje obiektów budowlanych wykonanych ze stali. Zaliczamy do nich m.in. hale magazynowe i produkcyjne, wiaty garażowe, mosty, budynki rolnicze, hangary oraz hale sportowe i handlowe. Wymienione konstrukcje wymagają regularnej oceny stanu technicznego, ponieważ wskutek naturalnej eksploatacji i wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych są narażone na powstawanie różnych nieciągłości materiałowych. Niezwykle skuteczne są zwłaszcza nieniszczące badania ultradźwiękowe (UT) za pomoc aparatów emitujących fale akustyczne. 

Kilka efektywnych metod badawczych

Pisząc o ocenie własności fizycznych obiektów stalowych, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o badaniach wizualnych. Wykonuje się je z wykorzystaniem gołego oka lub nowoczesnych przyrządów optycznych (endoskop, defektoskop, peryskop itp.). Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają na uzyskanie niezbędnych informacji o danym materiale jak najniższym kosztem i przy zerowej ingerencji z strukturę. Popularne są również badania radiograficzne (RT), opierające się na zastosowaniu promieniowania gamma, ewentualnie promieniowania rentgenowskiego. Obraz jest w tym przypadku zapisywany na kliszy, a następnie obrabiany fotochemicznie.

Wyróżniamy ponadto metodę ultradźwiękową, która polega na wprowadzeniu do określonego elementu fal akustycznych. Amplituda ich drgań umożliwia szybkie i bardzo precyzyjne zlokalizowanie wszelkich wybrakowań. Oprócz tego do oceny stany technicznego konstrukcji stalowych wykorzystuje się powszechnie badania magnetyczno-proszkowe (z użyciem specjalnych magnesów) oraz penetracyjne (z użyciem penetranta wypełniającego szczeliny i nieciągłości).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*