Nowoczesne technologie opałowe pozwalają na ochronę środowiska, a jednocześnie efektywne ogrzewanie domu. Sezon grzewczy wymaga zwiększenia wydatków na materiał opałowy, zatem warto wiedzieć, co zrobić, aby zbyt szybko nie ulatniały się ciepło i pieniądze, a w piecu nie trzeba było co chwilę rozpalać.
Do tej pory najbardziej rozpowszechnionym sposobem na ogrzanie domu jest kocioł na paliwo stałe, węgiel, ekogroszek, pellet. Zanim zakupimy piec do nowego domu lub podczas modernizacji systemu grzewczego, warto pamiętać, że o pracy kotła na paliwo stałe z najwyższą sprawnością możemy mówić wtedy, kiedy pracuje on z mocą zbliżoną do nominalnej.
Ekogroszek zawiera znikomą ilość siarki, charakteryzuje się niską wilgotnością, a w procesie spalania powstaje zaledwie do kilku, najwyżej kilkunastu procent popiołu. Wygodę zapewnia piec z podajnikiem oraz ekogroszek workowany. Taki materiał opałowy to gwarancja na wysoką wartość opałową, a to z kolei oznacza, że podczas spalania powstaje duża dawka ciepła.
Opał o wysokiej kaloryczności, niewielkiej wilgotności, a do tego minimalnej zawartości substancji niepalnych i popiołu to ekogroszek zakupiony u renomowanego producenta, który informuje konsumenta o wynikach badań laboratoryjnych.
Dla zwiększenia mocy ciepła w mieszkaniu, a przy tym dodania klimatu wnętrzom warto pokusić się o dodatkowe źródło ciepła, instalując kominek lub piec typu koza. Nie trzeba za każdym razem zbierać i rąbać drewna, gdyż do dyspozycji jest brykiet opałowy.