Najważniejsze parametry opon

Najważniejsze parametry opon
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając opony do swojego samochodu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które sprawią, że zapewnią bezpieczną jazdę. Każda z nich jest opatrzona różnego rodzaju oznaczeniami, które pozwalają sprawdzić ich właściwości. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, aby dokonać najlepszego wyboru.

Jakie oznaczenia umieszczane są na oponach?

Na każdej oponie widnieje przede wszystkim ich producent. Posiadają także oznaczenie informujące o ich typie. Bardzo ważny jest rozmiar opon. Jej szerokość standardowo podaje się w milimetrach i jest ona mierzona między zewnętrznymi stronami ścian bocznych. Podaje się na nich ich wysokość profilu wyrażoną w procentach. Oznacza ona stosunek wysokości boku do jej całkowitej szerokości.

Bardzo ważnym parametrem jest także indeks nośności opony. Przedstawiony jest on za pomocą liczby i określa dopuszczalne obciążenie z uwzględnieniem maksymalnej prędkości, którą może poruszać się wyposażony w nie samochód. Wartości podane na nich są maksymalne i nie można pod żadnym pozorem ich przekraczać, ponieważ może to stwarzać niebezpieczeństwo podczas jazdy. Więcej informacji na temat tego parametru można znaleźć na stronie https://plusgum.pl/blog/2018/06/08/czym-indeks-nosnosci-opony/.

Umieszczane są na nich informacje dotyczące roku i kraju produkcji. Umiejętność właściwego odczytywania informacji umieszczonych na oponach pomoże w wyborze odpowiedniego ogumienia do naszego samochodu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu sklepu z ogumieniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*