Jak oznaczyć prywatny parking?

Jak oznaczyć prywatny parking?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce całkiem sporo osób posiada prywatny parking – zazwyczaj na terenie własnej nieruchomości, ewentualnie na odrębnej działce miejskiej. Miejsce to powinno być zawsze kompleksowo oznaczone, tak aby kierowcy nie traktowali go jako mienia publicznego i nie zostawiali tam samochodów bez zezwolenia. W przeciwnym razie właściciel będzie zapewne systematycznie tracił pieniądze. Niezbędne elementy oznakowania prywatnych parkingów oferuje każdy profesjonalny sklep drogowy działający w Internecie lub stacjonarnie. 

Pamiętajmy o ogranicznikach 

Na parkingu będącym w posiadaniu prywatnej osoby muszą się przede wszystkim znajdować znaki poziome P-20 (inaczej zwany kopertami), a także znak pionowy D-18 ze stosowną informacją o dokładnych zasadach korzystania z obiektu. Oczywiście dodatkowo warto zamontować na wjeździe solidną blokadę, natomiast przy poszczególnych miejscach postojowych specjalne ograniczniki służące do ich skutecznego wydzielenia.

Jeśli te formalności zostaną dopełnione, wówczas właściciel ma prawo do wezwania pomocy funkcjonariuszy policji bądź strażników miejskich w przypadku wtargnięcia na teren intruza. W sytuacji, gdy parking jest wyłącznie płatny, konieczne jest zainstalowanie znaku pionowego D-44 z napisem „strefa płatnego parkowania”. Wskaże i on każdej osobie kierującej pojazdem, że kluczowy warunek zajęcia miejsca to uiszczenie konkretnej opłaty godzinowej lub minutowej. Poza tym zaleca się umieszczenie na omawianym terenie separatorów w kolorze czarno-żółtym, które ułatwią utrzymanie porządku i ograniczą ryzyko nieprawidłowego zaparkowania auta. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*