Czysty komin to gwarancja komfortowego i bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel budynku mieszkalnego ma obowiązek systematycznego czyszczenia komina. Działanie to pozwala nie tylko usunąć zalegającą sadzę, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia pożaru lub pęknięcia ścian przewodu. Jak często należy czyścić komin?
Główną funkcją, jaką pełni komin, jest usuwanie gazów z paleniska i dostarczanie powietrza do kotła. Wraz z dymem usuwana jest smoła i sadza. W wyniku niewłaściwej eksploatacji przewodu kominowego może dojść do jego zapchania, co automatycznie przekłada się na nieprawidłową pracę instalacji grzewczej. Najczęstsze przyczyny tego typu sytuacji to: niewłaściwy sposób palenia, niedostateczna ilość powietrza, stosowanie mokrego drewna, zbyt niska temperatura wody wychodzącej z kotła lub przewymiarowany kocioł bądź grzejniki. Nagromadzenie sadzy może przyczynić się do samozapłonu, konsekwencją którego jest pęknięcie ścian komina, a nawet pożar domu.
Chcąc uniknąć wspomnianych wyżej sytuacji, należy systematycznie czyścić komin. Warto podkreślić, że działanie to należy wykonać zarówno w przypadku ogrzewania z wykorzystaniem klasycznego kotła, jak i kominka. Czyszczenie komina można zlecić fachowcom lub wykonać samodzielnie, stosując w tym celu odpowiednie narzędzia i preparaty. Jeśli szukamy rzetelnych informacji w przedmiotowym temacie, warto odwiedzić stronę https://czystykomin.com.pl/19_tajfun.
Przewody odprowadzające spaliny, które są połączone z piecem na paliwo stałe, powinny być czyszczone nie rzadziej niż raz na cztery miesiące, najlepiej w jednakowych odstępach czasowych, czyli co 3 miesiące. W przypadku paliw płynnych lub gazowych czynność tę wystarczy wykonać dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią. Drożność przewodów wentylacyjnych powinna być sprawdzana raz w roku, ewentualnie co dwa lata.