Jak rozwijać wyobraźnię dziecka poprzez zabawę?

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka poprzez zabawę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dziecko, żeby mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje w swoim życiu zarówno sytuacji powtarzalnych, które dają mu poczucie stabilności i bezpieczeństwa oraz zdarzeń pobudzających jego wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Najlepszym sposobem na rozwijanie dziecięcej wyobraźni jest zabawa. Najlepsza będzie taka, która łączy ze sobą poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie zmusza dziecko do odkrywania nowych i nieznanych sytuacji.

Na rozwój wyobraźni najlepsza jest… nuda!

Który z rodziców nie słyszał od swojego dziecka, że się ono nudzi? Chyba nie ma takiego na świecie. Słysząc te słowa w pierwszej chwili, może być nam przykro, bo spotęguje się u nas poczucie winy, że nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego zajęcia dla naszej pociechy. Jednak jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko się rozwijało, musimy od czasu do czasu pozwolić mu się ponudzić. Dlaczego? Dzieci nie lubią zbytnio bezczynności, więc jeżeli ogarnie je nuda, wówczas bardzo szybko zaczną myśleć, w jaki sposób się jej pozbyć. I w tym właśnie momencie rozwija się ich wyobraźnia, która czasami może podsunąć im do głowy niestworzone pomysły.

Jak pomóc dziecku w rozwoju wyobraźni?

Bardzo pomocna może okazać się wspólna zabawa lub podsuwanie mu odpowiednich zabawek. Nie od dziś wiadomo, że klocki Lego lub klocki Korbo świetnie stymulują kreatywność naszego dziecka oraz rozwijają właśnie wyobraźnię. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy damy dziecku kartkę i kredki. Pomocne może się okazać również oglądanie bajek, pod warunkiem, że później będziemy odgrywać różne scenki, a nasze dzieci będą wymyślały ich scenariusze.

To w jaki sposób będzie rozwijać się wyobraźnia dziecka, zależy od bardzo wielu czynników. Duże znaczenie ma również wiek dziecka, dlatego powinniśmy odpowiednio dobierać zabawki. I tak, dla maluchów, zdecydowanie lepsze od klocków Lego będą klocki drewniane.

Znajdziesz je tutaj: https://www.fotelikiabc.pl/klocki-drewniane.html. Najwięcej “zabawek” rozwijających wyobraźnię dziecka znajdziemy ostatecznie jednak na podwórku. Wszak nie od dziś wiadomo, że najwięcej możliwości do zabawy daje zwykły… patyk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*