Jakie narzędzia będą pomocne przy pracach ogrodowych?

Jakie narzędzia będą pomocne przy pracach ogrodowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzęt potrzebny do pielęgnacji trawnika

Stworzenie pięknego ogrodu wymaga czasu, zaangażowania i pieniędzy. Aby jednak rezultat włożonego wysiłku utrzymywał się długo, konieczna jest regularna pielęgnacja posadzonych roślin. Sporo pracy trzeba włożyć m.in. w pielęgnację trawnika. Pomóc w tym mogą różnego rodzaju narzędzia. Podstawowym sprzętem stosowanym do pielęgnacji darni jest kosiarka. W sprzedaży znajduje się wiele najróżniejszych sprzętów, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest zadaniem łatwym.

Przy niewielkich trawnikach najlepiej sprawdzają się kosiarki elektryczne, które są stosunkowo tanie. Tego rodzaju sprzęt charakteryzuje się także niewielkimi rozmiarami i niską wagą, co wpływa na jego zwrotność i łatwość obsługi. W przypadku większych powierzchni lepiej postawić na kosiarki spalinowe. Urządzenia te mają dużą wydajność i nie wymagają dostępu do energii elektrycznej. Nowoczesne maszyny wyposażone są w wygodny elektryczny zapłon, funkcję regulacji wysokości cięcia, a także pojemny kosz na trawę.

W związku z tym, że kosiarki nie w każdym miejscu są w stanie dotrzeć, przy pielęgnacji trawnika zwykle korzysta się również z podkaszarek. Te ręczne urządzenia pozwalają na dokładnie przycięcie trawy w trudno dostępnych miejscach wokół drzew, przy ogrodzeniu lub rabatach. Podkaszarki napędzane mogą być silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Elementem tnącym może być żyłka lub specjalna tarcza. Do precyzyjnego przycinania brzegu trawnika przydadzą się także nożyce ręczne lub mechaniczne.

Żeby trawnik był gęsty, równy i efektowny trzeba nie tylko pamiętać o regularnym przycinaniu darni, ale także o jej napowietrzaniu. Do tego celu doskonale nadają się aeratory i wertykulatory. Urządzenia te swym wyglądem przypominają niewielkie kosiarki, jednak działają zupełnie inaczej. Zadaniem aeratora wyposażonego w specjalny wał ze sprężystymi kolcami jest zagłębianie się w ziemię i jej napowietrzanie. W przypadku wertykulatorów elementem roboczym jest wał wyposażony w zęby nożycowe, które nacinają darń. Regularne przeprowadzanie aeracji i wertykulacji umożliwia lepszy dostęp do tlenu, a także lepsze wchłanianie wody i składników pokarmowych. Dzięki takim zabiegom darń staje się gęsta i efektowna.

Urządzenia do pielęgnacji roślin ogrodowych

W związku z tym, że w ogrodach zwykle poza trawą rosną również drzewa i inne rośliny, warto zaopatrzyć się w sprzęt pomocny przy ich pielęgnacji. Do ręcznego przycinania i formowania roślin świetnie sprawdza się sekator jednoręczny. Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wyposażonego w system dźwigniowy, który pozwala zwiększać siłę cięcia. Większe gałęzie łatwiej przycinać większymi sekatorami dwuręcznymi. Długie uchwyty tworzące dźwignie sprawiają, że użytkownik nie musi używać wiele siły do usunięcia grubszych konarów.

Formowanie żywopłotów i krzewów znacząco ułatwiają nożyce mechaniczne elektryczne lub spalinowe. Przy wyborze tego sprzętu należy zwrócić uwagę na jego wagę. Zakup dużego i ciężkiego modelu może sprawić, że korzystanie z niego będzie trudne i męczące. W pracach ogrodowych przydają się również różnego rodzaju piły ręczne. Narzędzia z prostym brzeszczotem wykorzystywane są do cięcia grubych konarów, natomiast modele z łukowatym brzeszczotem stosuje się do cięcia gałęzi o grubości od 40 mm do 100 mm.

Osoby, które dysponują dużym ogrodem i potrzebują najbardziej wydajnych urządzeń, powinny zainteresować się profesjonalnymi narzędziami do drewna. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim pilarki łańcuchowe z napędem elektrycznym bądź spalinowym. Za ich pomocą można nie tylko szybko usuwać nawet grube gałęzie, ale i ścinać całe drzewa. Sprzęt ten pozwala również sprawnie rozdrabniać drewno, które zimą wykorzystać można do rozpałki lub palenia w kominku. Warto wiedzieć, że elektryczne pilarki łańcuchowe spalinowe są głośniejsze i cięższe od urządzeń elektrycznych, jednak charakteryzują się większą wydajnością.

Narzędzia wykorzystywane podczas prac porządkowych

Poza pielęgnacją trawnika, drzew i roślinności w ogrodzie wykonuje się również szereg prac porządkowych. Do grabienia zaschniętych liści wykorzystać można tradycyjne grabie lub nowoczesne dmuchawy i odkurzacze, które znacząco przyspieszają i ułatwiają pracę. Sezonowe spulchnianie gleby przeprowadzać można za pomocą szpadla lub mechanicznej glebogryzarki wyposażonej w zestaw noży kątowych. Nowoczesne glebogryzarki to urządzenia wydajne i łatwe w użytkowaniu, dlatego korzystać z nich mogą nawet osoby bez doświadczenia w pracy z tego rodzaju sprzętem.

Urządzeniem pomocnym podczas wykonywania prac porządkowych w ogrodzie jest również elektryczny rozdrabniacz do gałęzi. Wyposażone w silnik o mocy od 1600 do 2500 W urządzenie  skutecznie sieka gałęzie, które mogą zostać wykorzystane jako ściółka dla roślin lub dodatek do kompostu. W związku z tym, że podczas prac ogrodowych występuje od czasu do czasu konieczność przewiezienia ziemi lub nawozu, warto zaopatrzyć się w taczkę lub niewielki dwukołowy wózek, które znacząco ułatwią transport.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*