Jakie są rodzaje zamków do drzwi?

Jakie są rodzaje zamków do drzwi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z kluczowych elementów każdego domu są drzwi – zarówno wejściowe, jak i wewnętrzne. Powinny one zawsze posiadać solidny zamek, który będzie stanowił główne zabezpieczenie przed wtargnięciem niepożądanych osób do całego obiektu lub pojedynczego pomieszczenia.

Na rynku są dostępne rozmaite rodzaje zamków, dlatego przy wyborze konkretnej konstrukcji trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Zaliczamy do nich m.in. obecność/brak otworu przeznaczonego do wpuszczenia, kierunek otwierania skrzydła i jego grubość, a także materiał wykonania samych drzwi.

Rozwiązania klasyczne i nowoczesne

Podstawowym rodzajem zamka jest model wpuszczany. Charakteryzuje się tym, że wymaga zawsze wciśnięcia specjalnego cylindra w celu zwolnienia tzw. zaczepów ryglujących. Mechanizm jest tutaj odblokowywany poprzez zwykłe przekręcenie klucza. Na uwagę zasługuje również model żaluzjowy, montowany przede wszystkim w drzwiach przesuwnych. Pierwszoplanową rolę odgrywają w nim zaczepy w kształcie cyfry 1, które w trakcie zamykania skrzydła odskakują w bok blachy i tym samym skutecznie się blokują. Jeszcze inny zamek to konstrukcja bębenkowa wierzchnia, uruchamiana przy wykorzystaniu wkładki w postaci zapadki albo zasuwki. Instaluje się go zazwyczaj w drzwiach drewnianych bądź metalowych. Oto pozostałe powszechnie stosowane zamki:

  • bezkluczowy – np. na kartę magnetyczną
  • rolkowy – element zaczepiający stanowi w nim funkcjonalna rolka, której wsunięcie odbywa się automatycznie poprzez nacisk
  • hakowy – posiadający dwa haki, w tym jeden blokowany przez główny mechanizm
  • na wkładkę patentową
  • zewnętrzny antywłamaniowy – z 5 lub 6 bolcami zlokalizowanymi w bębenku

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*