O czym pamiętać przy montażu karniszy?

O czym pamiętać przy montażu karniszy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Montaż karniszy wydaje się być zadaniem łatwym i nieskomplikowanym, okazuje się jednak, że nawet tutaj nietrudno o błąd. Szczególnie ważne jest użycie odpowiednich kołków rozporowych, od zależy stabilność konstrukcji oraz prawidłowe utrzymanie znajdujących się na niej zasłon i firan.

Jak wybrać odpowiedni karnisz?

Większość osób kojarzy karnisze z widocznymi rurkami, żabkami i agrafkami, umożliwiającymi bezproblemowe umocowanie zasłony. Warto jednak pamiętać, że równie ważne są dodatkowe, niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy, czyli pełniące funkcję mocującą wsporniki. W zależności od indywidualnych potrzeb, przede wszystkim wielkości i szerokości otworu okiennego, karnisz może być przymocowany do sufitu lub ściany okiennej. Montaż obu modeli jest bardzo podobny, należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku niezbędne są odpowiednie elementy podtrzymujące, czyli wspomniane wsporniki.

Pojedyncze czy podwójne?

Na rynku znaleźć można pojedyncze i podwójne karnisze sufitowe. Dostępne modele różnią się także estetyką – obok tradycyjnych rurek, na których umieszczane są kółka z żabkami lub agrafkami, znaleźć można rozwiązania kasetowe, w których elementy umożliwiające przypięcie firany bądź zasłony są niewidoczne.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań estetycznych – w przypadku okien, w których zainstalowano rolety lub żaluzje, wystarczą karnisze pojedyncze, służące do zawieszenie firanki. Jeśli jednak właściciele domu lub mieszkania preferują tradycyjne zasłony, zdecydowanie lepszą alternatywą jest model podwójny.

Firany gotowe czy metrażowe?

Zawieszane w oknach firany pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, nic więc dziwnego, że większość osób zwraca szczególną uwagę na ich estetykę i oryginalność. Szczególne aspekty dekoracyjne posiadają przede wszystkim firany metrażowe, które można zakupić w ilości umożliwiającej wykonanie konkretnej dekoracji okiennej. Nie można jednak zapominać, że rozwiązanie to wymaga odpowiedniej obróbki krawieckiej, ponadto konieczne jest ich odpowiednie ułożenie i upięcie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*