Urazy i infekcje oka zaliczane są do medycznych stanów nagłych. Dotyczy to zwłaszcza ciał obcych czy oparzeń chemicznych, ale także wszelkich innych urazów oka, które mogą prowadzić do utraty wzroku. Należą do nich urazy spowodowane tępym urazem, jak np. uderzenie w oko, lub urazy penetrujące od przedmiotu takiego jak nóż lub kawałek szkła. Pacjent mógł również doznać urazu oka po wypadku sportowym.
Jeśli masz uraz oczu, należy udać się od razu do budynku z ostrym dyżurem okulistycznym w celu leczenia. Jeśli to możliwe, poproś kogoś innego, aby Cię tam zawiózł, abyś nie musiał się martwić o obsługę maszyn podczas urazu.
– W przypadku wystąpienia bólu w oczach należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Na pogotowie można udać się również w przypadku krwawienia z oka. Ten objaw może świadczyć o problemach z naczyniami krwionośnymi lub guzami na siatkówce.
– W przypadku gwałtownego pogorszenia widzenia warto jak najszybciej udać się do gabinetu okulisty, ponieważ objaw ten może świadczyć o poważnej chorobie siatkówki lub nerwu wzrokowego.
– Jeśli występuje niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie, warto niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, ponieważ objawy te mogą świadczyć o udarze mózgu lub guzach na nerwie wzrokowym, które powodują ucisk naczyń krwionośnych doprowadzających krew do siatkówki i samego nerwu wzrokowego (tzw. okluzja naczyniowa). W takim przypadku podjęte w porę leczenie może znacznie poprawić rokowania i zapobiec poważnym powikłaniom związanym z poważnym upośledzeniem wzroku!