Rodzaje drewna budowlanego

Rodzaje drewna budowlanego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno to niezwykle często wykorzystywany materiał budowlany, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i stabilną konstrukcją. Wykorzystuje się je chociażby do budowy dachów, a nawet całych domów czy innych budynków użytkowych. Jednak nie każde drewno nadaje się do budowy. Wykorzystuje się tylko poszczególne jego rodzaje.

Jakie drewno nadaje się na budowę?

Do wszelkiego rodzaju konstrukcji bardzo często wykorzystuje się drewno sosnowe, które oprócz walorów estetycznych jest również naprawdę odporne na uszkodzenia i dodatkowo charakteryzuje się sprężystością. To właśnie to czyni je jednym z popularniejszych wyborów. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest drewno świerkowe, które jest jednak mniej wytrzymałe od sosny. Wykorzystywane jest ono głównie do budowy podłóg i schodów. Jego zaletą jest również dość łatwa obróbka. Myśląc o drewnach budowlanych, nie sposób zapomnieć o modrzewiu. Modrzew jest niezwykle odporny na wilgoć oraz bardzo trwały. Wykorzystuje się go do tworzenia okien, drzwi, schodów.

Rodzaje drewna na konstrukcje

Wybierając drewno konstrukcyjne, wypadałoby najpierw zapoznać się z jego rodzajami. Jest to między innymi:

– drewno klejone BSH – zwane również drewnem klejonym warstwowo. Jest to dość nowe rozwiązanie w Polsce, jednak zdążyło ono już zyskać bardzo dużą popularność. A to wszystko za sprawą tego, że jest wysoko zaawansowane technologicznie i spełnia najwyższe standardy wytrzymałościowe.

– drewno klejone KVH – nowoczesny materiał budowlany, który jest starannie wysuszany oraz przechodzi rzetelną selekcję. Charakteryzuje się ono stabilnością i odpornością na pęknięcia.

– drewno lite C24 – wykorzystywane głównie do tworzenia dachów, ścian i stropów domów. Ze względu na dużą sztywność i wytrzymałość świetnie sprawdzi się do budowy drewnianych domów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*