
Rodzaje kostki brukowej
Ze względu na różnorodność wzornictwa i kolorystyki, zastosowanie kostki brukowej uzależnione jest zazwyczaj od panującej mody. Stąd częsty widok jednolitych podjazdów i chodników na zagospodarowywanych po sąsiedzku posesjach, czy nawet całych połaciach miast. Tymczasem warto wiedzieć, że ciągle mamy wybór, a moda zmienną jest.
Najtańszą kostkę przemysłową widzimy wszędzie, gdy tylko wyjdziemy z domu. Zalega na chodnikach, parkingach, podjazdach. Szlachetna, używana jest już wyłącznie prywatnie albo w miejscach istotnych dla turystyki, np.: promenady w znanych uzdrowiskach. I tutaj także istnieje kilka podziałów:
- kostka kamienna – najczęstszym surowcem jest granit;
- kostka z kamienia polnego – wymagająca do ułożenia wysokiej klasy specjalistów;
- kostka betonowa: przygotowywana jest do użytku na wiele sposobów, dotyczących powierzchni użytkowej, determinujących tym samym jej cenę:
- strukturalne oraz płukane z dodatkiem grysiku, imitują kamień naturalny;
- szczotkowane, mają porowatą strukturę;
- łupane oraz postarzane również imitują kamienie naturalne, czemu sprzyjają nierównomiernie kształtowane powierzchnie.
Wygląd kostki zawęża się do wszelakich kwadratów i prostokątów, chociaż spotyka się niestandardowe, jak o kształcie klepsydry. Kolory natomiast występują w całej palecie barw, chociaż dominującymi mogą wydawać się szara i ceglasta. Jeżeli zaś chodzi o rozmiary, to oprócz kostek, nie przekraczających kilkunastu centymetrów w najdłuższym miejscu, mamy do dyspozycji całą gamę betonowej galanterii.
Płyt chodnikowe obrzeża, gazony i obudowy tarasów, różnorakie palisady, serpentyny i fale. Wszystkie one tworzą jednak kamienny krajobraz i tylko kostki ażurowe, zwane płytą ażurową, umożliwiają odmienną aranżację.
Wygodna dla ludzi pragnących mieć zieleń zamiast betonu, np.: na podjeździe do garażu, gdyż wewnątrz romboidalnej struktury można posiać trawę, ma tylko jedną wadę: kobiety lubiące szpilki, wchodząc na nią, muszą zachować ostrożność.