Na polskim rynku można znaleźć różne rodzaje naklejek: począwszy od naklejek papierowych oraz foliowych poprzez naklejki plombowe, aż po naklejki wypukłe 3D czy też naklejki bez kleju. Przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z wymienionych typów.
To najbardziej znany typ naklejek. Swą popularność zawdzięczają stosunkowo niskim kosztom produkcji. Są jednak mało odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.
W przeciwieństwie do pierwszych wskazanych w tekście, naklejki foliowe są o wiele bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych: wodę promienie UV czy też uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu są chętnie stosowane w trudno dostępnych miejscach, gdzie przyklejenie innej naklejki graniczyłoby z cudem. Znajdziemy je m.in. na szybach wystaw sklepowych.
Tego rodzaju naklejki, dzięki swoim właściwościom, są stosowane jako zabezpieczenie oryginalności produktu albo tam, gdzie produkt ma być chroniony przed otwarciem. Wszystko dlatego, że przy najmniejszej próbie odklejenia takiej naklejki, naklejka kruszy się i pozostawia brzydkie ślady świadczące o naruszeniu produktu.
Wysoka wytrzymałość przed zniszczeniem oraz odporność na warunki atmosferyczne – to kilka zalet naklejek tego typu. Są wykorzystywane do oryginalnego oznaczania produktów. Dzięki temu, że zostały zalane polimerem, przybierają wypukłą formę i są bardzo elastyczne.
Naklejki bez kleju
Nazywane inaczej naklejkami adhezyjnymi świetnie sprawdzają się zarówno w środku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu, że zostały wykonane ze specjalnej folii, można je przyklejać i odklejać wielokrotnie. Ich dużym plusem jest fakt, że nie posiadają kleju, dlatego pozostawiają powierzchnię idealnie czystą.
Artykuł napisany we współpracy z Flexon – drukarnią etykiet i najklejek.