Układy centralnego smarowania

Układy centralnego smarowania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Smarowanie to podstawowa czynność konserwująca wykonywana w wielu urządzeniach i układach. By przedłużyć ich żywotność oraz zapobiec wystąpieniu potencjalnych awarii warto stosować układy centralnego smarowania. Poniżej przybliżamy ich charakterystykę oraz podpowiadamy kiedy warto się na nie zdecydować. 

Centralne smarowanie i jego kluczowe korzyści 

Tarcie to podstawowa siła fizyczna prowadząca do degradacji wszystkich układów mechanicznych. By zapobiec szkodliwemu oddziaływaniu tarcia, stosuje się smary, które można nakładać ręcznie lub maszynowo. 

W przypadku maszyn wielkich rozmiarów – urządzeń przemysłowych, taśmowych – wykonywanie smarowania manualnego byłoby nie tylko nieekonomiczne, ale wręcz niemożliwe. Wówczas należy zdecydować się na układy centralnego smarowania. Są to systemy pracujące automatycznie, doprowadzające smary (w dowolnej postaci – ciekłej, stałej, gazowej, plastycznej) do miejsc narażonych na oddziaływanie tarcia. Więcej na temat ich zastosowania dowiesz się pod linkiem: https://www.centralne-smarowanie.pl/.

Układ smarowania – dostępne rodzaje 

Układy centralnego smarowania można podzielić na jednoliniowe, dwuliniowe, progresywne, natryskowe i impulsowe. Pierwsze z nich są najprostsze w budowie i obsłudze. Nadają się do obsługi urządzeń o niedużym zapotrzebowaniu na smary. Układy dwuliniowe należy stosować w urządzeniach o intensywnej eksploatacji i dużych gabarytach, w których występuje nawet kilkaset różnych punktów smarnych. 

Układy progresywne są dedykowane dla urządzeń wymagających bardzo precyzyjnego dawkowania niewielkich porcji. Nadaje się zarówno do urządzeń niedużych jak i większych, a także pojazdów mobilnych (budowlanych, rolniczych, komunikacji miejskiej). Natryskowe systemy pozwalają nanieść środek za pomocą sprężonego powietrza. Układy impulsowe zawierają natomiast pompy wydzielające odpowiednią porcję smaru w precyzyjnie określone miejsce.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*