Usterki układu hamulcowego i ich objawy

Usterki układu hamulcowego i ich objawy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ hamulcowy jest podzespołem prostym pod względem budowy, ale odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym samochodzie. To od jego sprawności bowiem w dużej mierze zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Niestety, dosyć często ulega on różnego typu usterkom. Część z nich jest łatwo rozpoznać i wyeliminować, inne zaś wymagają udania się do warsztatu. Jeśli zajdzie konieczność wymiany jakiegoś elementu na nowy, to pamiętajmy o tym, że wszelkie części do tego systemu posiada w swojej ofercie m.in. hurtownia motoryzacyjna w Łodzi.

Na te symptomy zwróć szczególną uwagę

W samochodach osobowych dosyć często awariom ulega system ABS, odpowiadający za prawidłowe manewrowanie pojazdem podczas poślizgu. Jeśli w jego działaniu pojawią się jakieś nieprawidłowości, zostaniemy ostrzeżeni poprzez kontrolkę, która zaświeci się na desce rozdzielczej. Częstymi objawami zepsucia się ABS-u jest również tzw. miękki pedał hamulca (brak wyczuwalnego, lekkiego oporu podczas wciskania), a także blokowanie się kół w trakcie nagłego, gwałtownego hamowania.

Kolejnym awaryjnym elementem z układzie hamulcowym są klocki i tarcze. Zazwyczaj zużywają się one stopniowo, wraz z upływem czasu. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile wytrzymają – składa się na to bowiem wiele czynników, m.in. sposób wciskania pedału czy warunki jazdy.

Powinniśmy się zaniepokoić zwłaszcza wtedy, gdy:
– słyszymy dobiegające spod maski hałasy i inne specyficzne dźwięki w trakcie hamowania (np. tarcie)
– czujemy zapach spalenizny
– odczuwamy wyraźny stukot tarcz
– felgi są nienaturalnie nagrzane
– płyn hamulcowy wymaga częstego uzupełniania

Ponadto, w układzie hamulcowym psuje się niekiedy hamulec ręczny. W tym przypadku głównym symptomem jego awarii jest nierównomierne hamowanie na dwóch kołach (chodzi o tylne). Inne objawy to korozja poszczególnych elementów systemu oraz popiskiwanie. Wszystkie niezbędne części do omawianego układu kupimy w licznych sklepach motoryzacyjnych w Opolu, np. w https://autos.com.pl/pl/oddzialy/polska?miasto-polska=opole.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*