Wynajem czy kupno mieszkania?

Wynajem czy kupno mieszkania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To spory dylemat, przed jakim staje większość osób pragnących usamodzielnić się. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety oraz zależą od wielu czynników. Jeśli przeprowadzamy się gdzieś tylko na jakiś czas i wiemy, że to sytuacja tymczasowa, wtedy stawiamy raczej na wynajem. Inaczej to wygląda w momencie, gdy wiemy, że z danym miejscem chcemy na długo, jeśli nie na zawsze, związać swoje życie. Wtedy konieczne jest podjęcie decyzji.

Wynajem a kupno – wady i zalety

 

Jeśli posiadamy sporą ilość środków pieniężnych, to można powiedzieć, że wybór jest prosty. Kupno jest wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem. Mamy od razu mieszkanie na własność, a więc swobodę w dokonywaniu zmian w wystroju czy możliwość wykonania remontu w zakresie, jaki nas interesuje. Nikt też nie wypowie nam umowy najmu. Możemy czuć się bezpiecznie. Taka idealna sytuacja ma jednak rzadko miejsce. Zazwyczaj niezbędne do zakupu mieszkania jest wzięcie kredytu, a więc zamiast płacić ratę najemcy, płacimy ratę bankowi. Jednak, jak podkreślają zwolennicy tego rozwiązania, lepiej płacić ratę za coś swojego, niż za coś, co ostatecznie i tak do nas nie należy.

Wynajem również ma swoje plusy. Co prawda płacimy ratę za coś, co nie jest nasze, ale unikamy przez to wikłania się w kredyt na wiele lat. Dodatkowo jeśli jednak zmienimy zdanie co do wymarzonej lokalizacji, zawsze możemy wypowiedzieć umowę najmu i po prostu się spakować, bez konieczności poszukiwania kupca na nasze mieszkanie.

Jak widać, każda możliwość ma zarówno plusy, jak i minusy. To, co ostatecznie wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji i aktualnej sytuacji życiowej.

Artykuł napisany we współpracy z Extra, który oferuje nieruchomości na sprzedaż w Szczecinie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*