W ostatnich latach wielu właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się na zamontowanie jednego z kilku dostępnych na rynku systemów ogrzewania elektrycznego. Tego typu rozwiązania są bowiem ekologiczne, łatwe w montażu i niezbyt skomplikowane w obsłudze, a na dodatek często korzystne pod względem ekonomicznym – zwłaszcza jeśli obiekt jest niewielki. W dużych budynkach natomiast ogrzewanie to doskonale sprawdza się jako uzupełniające względem tradycyjnych kotłów (na węgiel lub drewno) czy pieców gazowych. W niniejszym artykule zostaną opisane najczęściej stosowane rozwiązania.
Elektryczne grzejniki są powszechną formą ogrzewania pomieszczeń, mającą bardzo wielu zwolenników. Oferuje je m.in. http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-kielce.html. Wynika to z faktu, że w celu ich zamontowania nie jest konieczne wykonywanie remontu, a sama instalacja jest łatwa i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Kolejną zaletą tych urządzeń jest wysoki komfort ich użytkowania – większość modeli pozwala na wybór mocy grzania i posiada programator, dzięki któremu można je włączać i wyłączać w dowolnej chwili. Do listy korzyści warto również dopisać możliwość idealnego dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb i warunków panujących w mieszkaniu. Na rynku znajdziemy bowiem kilka wersji grzejników: przenośne, konwektorowe oraz olejowe.
Te pierwsze zajmują bardzo mało miejsca (są niezwykle poręczne) i zużywają nieznaczne ilości energii, a jednocześnie zapewniają wydajność na optymalnym poziomie. Nadają się jednak do wnętrz o powierzchni co najwyżej 23m2 (łazienka, kuchnia, gabinet itp.). Z kolei grzejniki konwektorowe działają w taki sposób, że wykorzystują wymuszony obieg powietrza. Jest to możliwe dzięki wentylatorowi generującemu ciepło i rozprowadzającemu je po pokoju. Tego typu urządzenia wyjątkowo szybko się nagrzewają i pozwalają na dokładną regulację siły grzania. W sklepach kupimy też modele olejowe z wbudowaną grzałką, które dzięki specyficznej budowie ścianek równomiernie rozprowadzają ciepło po wnętrzu.
Urządzeniem dosyć często stosowanym do ogrzewania domów jest również tzw. piec akumulacyjny. Występuje on przeważnie w formie estetycznej obudowy z umieszczonym wewnątrz specjalnym blokiem akumulacyjnym, nagrzewającym się nawet do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Sprzęt ten działa na takiej zasadzie, że w trakcie obowiązywania tańszej taryfy nocnej (oferowanej przez większość dostawców energii w naszym kraju) ciepło jest gromadzone we wspomnianym bloku, natomiast w ciągu dnia jest oddawane do otoczenia według zapisanych przez nas ustawień programatora.
Główną zaletą tego rozwiązania jest ekonomiczność – decydując się na nie, możemy bowiem liczyć na znaczną oszczędność na rachunkach w skali roku. Jeśli zależy nam na tym, aby miejscem zakupu pieca akumulacyjnego była hurtownia elektryczna Toruń jest miastem, w którym działa kilka doskonale wyposażonych tego typu miejsc.
Trzecim popularnym systemem elektrycznym jest ogrzewanie podłogowe. Występuje ono w formie specjalnych przewodów i mat grzejnych, montowanych bezpośrednio pod panelami, wykładzinami, płytkami albo parkietem. Zdecydowanie największą zaletą tego rozwiązania jest duża wygoda w użytkowaniu – wystarczy bowiem włączyć sterownik, a następnie ustawić na nim pożądaną temperaturę. Nie trzeba więc ani rozpalać kotła, ani też rąbać drewna czy nosić ciężkich worków z ekogroszkiem. Oto inne korzyści wynikające z ogrzewania podłogowego:
– możliwość zainstalowania w każdym pomieszczeniu i pod dowolnym pokryciem podłogi
równomierny, optymalny rozkład temperatur w całym wnętrzu (wysoki komfort cieplny)
– spora oszczędność spowodowana niskimi kosztami obsługi (brak skomplikowanych części, takich jak zawory czy kompresory) i wyjątkowo dużą trwałością systemu (zazwyczaj otrzymujemy kilkunastoletnią gwarancję)
– możliwość pobierania energii w nocy (tańsza taryfa)
– inteligentne sterowanie (regulatory mocy, czujniki pogodowe itp.)