Zalety ogrzewania elektrycznego

Zalety ogrzewania elektrycznego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach wielu właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się na zamontowanie jednego z kilku dostępnych na rynku systemów ogrzewania elektrycznego. Tego typu rozwiązania są bowiem ekologiczne, łatwe w montażu i niezbyt skomplikowane w obsłudze, a na dodatek często korzystne pod względem ekonomicznym – zwłaszcza jeśli obiekt jest niewielki. W dużych budynkach natomiast ogrzewanie to doskonale sprawdza się jako uzupełniające względem tradycyjnych kotłów (na węgiel lub drewno) czy pieców gazowych. W niniejszym artykule zostaną opisane najczęściej stosowane rozwiązania.

Grzejniki elektryczne – sposób na przyjemne ciepło zimową porą

Elektryczne grzejniki są powszechną formą ogrzewania pomieszczeń, mającą bardzo wielu zwolenników. Oferuje je m.in. http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-kielce.html.  Wynika to z faktu, że w celu ich zamontowania nie jest konieczne wykonywanie remontu, a sama instalacja jest łatwa i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Kolejną zaletą tych urządzeń jest wysoki komfort ich użytkowania – większość modeli pozwala na wybór mocy grzania i posiada programator, dzięki któremu można je włączać i wyłączać w dowolnej chwili. Do listy korzyści warto również dopisać możliwość idealnego dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb i warunków panujących w mieszkaniu. Na rynku znajdziemy bowiem kilka wersji grzejników: przenośne, konwektorowe oraz olejowe.

Te pierwsze zajmują bardzo mało miejsca (są niezwykle poręczne) i zużywają nieznaczne ilości energii, a jednocześnie zapewniają wydajność na optymalnym poziomie. Nadają się jednak do wnętrz o powierzchni co najwyżej 23m2 (łazienka, kuchnia, gabinet itp.). Z kolei grzejniki konwektorowe działają w taki sposób, że wykorzystują wymuszony obieg powietrza. Jest to możliwe dzięki wentylatorowi generującemu ciepło i rozprowadzającemu je po pokoju. Tego typu urządzenia wyjątkowo szybko się nagrzewają i pozwalają na dokładną regulację siły grzania. W sklepach kupimy też modele olejowe z wbudowaną grzałką, które dzięki specyficznej budowie ścianek równomiernie rozprowadzają ciepło po wnętrzu. 

Piece akumulacyjne jako tańsza alternatywa dla grzejników

Urządzeniem dosyć często stosowanym do ogrzewania domów jest również tzw. piec akumulacyjny. Występuje on przeważnie w formie estetycznej obudowy z umieszczonym wewnątrz specjalnym blokiem akumulacyjnym, nagrzewającym się nawet do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Sprzęt ten działa na takiej zasadzie, że w trakcie obowiązywania tańszej taryfy nocnej (oferowanej przez większość dostawców energii w naszym kraju) ciepło jest gromadzone we wspomnianym bloku, natomiast w ciągu dnia jest oddawane do otoczenia według zapisanych przez nas ustawień programatora.

Główną zaletą tego rozwiązania jest ekonomiczność – decydując się na nie, możemy bowiem liczyć na znaczną oszczędność na rachunkach w skali roku. Jeśli zależy nam na tym, aby miejscem zakupu pieca akumulacyjnego była hurtownia elektryczna Toruń jest miastem, w którym działa kilka doskonale wyposażonych tego typu miejsc.  

Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny i efektywny system

Trzecim popularnym systemem elektrycznym jest ogrzewanie podłogowe. Występuje ono w formie specjalnych przewodów i mat grzejnych, montowanych bezpośrednio pod panelami, wykładzinami, płytkami albo parkietem. Zdecydowanie największą zaletą tego rozwiązania jest duża wygoda w użytkowaniu – wystarczy bowiem włączyć sterownik, a następnie ustawić na nim pożądaną temperaturę. Nie trzeba więc ani rozpalać kotła, ani też rąbać drewna czy nosić ciężkich worków z ekogroszkiem. Oto inne korzyści wynikające z ogrzewania podłogowego:

– możliwość zainstalowania w każdym pomieszczeniu i pod dowolnym pokryciem podłogi

równomierny, optymalny rozkład temperatur w całym wnętrzu (wysoki komfort cieplny)

– spora oszczędność spowodowana niskimi kosztami obsługi (brak skomplikowanych części, takich jak zawory czy kompresory) i wyjątkowo dużą trwałością systemu (zazwyczaj otrzymujemy kilkunastoletnią gwarancję)

– możliwość pobierania energii w nocy (tańsza taryfa)

– inteligentne sterowanie (regulatory mocy, czujniki pogodowe itp.)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*