CNC – czym jest i do czego się stosuje?

CNC – czym jest i do czego się stosuje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny CNC są wykorzystywane w wielu branżach, w tym lotniczej, motoryzacyjnej i medycznej. Są one również wykorzystywane w produkcji i budownictwie. Maszyny CNC istnieją od lat 50. i zmieniły sposób, w jaki wytwarzamy rzeczy. Do centrum obróbczego CNC codziennie przyjeżdża tysiące kilogramów metalu.

Jak to działa?

Koncepcja komputerowego sterowania numerycznego (CNC) została opracowana podczas II wojny światowej przez Josepha F. Engelbergera i Edwarda S. Hayesa z Rochester Institute of Technology. Ci dwaj mężczyźni opracowali system automatycznej kontroli pozycji przedmiotu na obrabiarce do obróbki metalu, takiej jak frezowanie i wiercenie. Ta nowa technologia była w stanie produkować części o jednolitym rozmiarze i kształcie, co czyniło ją bardziej niezawodną niż metody obróbki sterowane przez człowieka.

Pierwsza maszyna CNC

Pierwsza maszyna CNC została zainstalowana w General Electric Company w 1957 roku do produkcji łopatek turbin do silników odrzutowych. Na początku lat 60-tych opracowano oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo, dzięki czemu inżynierowie mogli projektować części na komputerach przed wysłaniem ich do produkcji przez maszyny CNC. Obecnie większość maszyn CNC korzysta z programów CAM (Computer Assisted Manufacturing), które pozwalają użytkownikom na wprowadzanie poleceń do komputera zamiast ręcznego wprowadzania ich do panelu sterowania maszyny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*