Co oprócz rolet pomoże nam ukryć się przed nieproszonymi gośćmi?

Co oprócz rolet pomoże nam ukryć się przed nieproszonymi gośćmi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele rozwiązań, które pomagają nam ukryć się przed niechcianym wzrokiem w obrębie naszego domowego zacisza. Żaluzje, firany, rolety, zasłony – wszystkie mają na celu poprawienie poczucia prywatności w mieszkaniu. W życiu znajdujemy się w różnych sytuacjach – zasłonienie wnętrza naszego domu najbardziej przydaje się kiedy mieszkamy na parterze lub na przeciwko naszego okna znajdują się okna sąsiada. Co, poza roletami, może pomóc nam w ukryciu się przed niepożądanymi spojrzeniami?

Jak połączyć prywatność z funkcjonalnością?

Nie zawsze chcemy ukrywać wnętrze naszego mieszkania bez przerwy. Zdarza się czasami, że mamy ochotę wpuścić do środka trochę światła. Z tego powodu powinniśmy zdecydować się na rozwiązanie, które pozwoli nam w jak największym stopniu kontrolować stopień zakrycia okna. Niestety, nie wszystkie produkty oferują taką kontrolę na zadowalającym poziomie. Są też jednak takie, które pozwalają na rozświetlenie pokoju bez konieczności odsłaniania wnętrza. Przykładem takiego rozwiązania jest moskitiera – przykładowo taka jak ta: https://rolety24.net/Moskitiera-ramkowa-do-okna. Moskitiery w dość dużym stopniu ukrywają wnętrze mieszkania przed niechcianym wzrokiem, przepuszczają jednak światło. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie sobie prywatności bez rezygnowania z dostępu do światła. Moskitiera ma również inną, olbrzymią zaletę, którą doceniamy zwłaszcza w okresie letnim – mianowicie uniemożliwia insektom (np. komarom lub muchom) wlecenie do mieszkania. Możemy więc bez problemu otworzyć okno i zapewnić przewiew, nie martwiąc się obecnością irytujących owadów. Moskitiery również doskonale współgrają z różnego rodzaju roletami – na przykład takimi typu dzień-noc. Wykorzystanie tego pozwala na zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu i poczucia prywatności.

Folie na okno – czy się sprawdzają?

Innym, często spotykanym sposobem na zasłonięcie okna, jest użycie folii – lustrzanych lub matujących. Istnieje wiele ich rodzajów – oczywiście każdy z nich posiada zarówno wady, jak i zalety. Najpopularniejsze są trzy rodzaje folii – mleczne, perforowane i z efektem lustra weneckiego. Każdą z nich oceniamy pod kątem tego, jak dobrze zasłania wnętrze mieszkania przed niechcianym wzrokiem i w jakim stopniu przepuszcza ona światło. Zaczynając od folii mlecznych – ogólnie są one najbardziej zadowalające, ponieważ umożliwiają całkowite zasłonięcie pomieszczenia, nie ograniczając jednocześnie dostępu światła. W przypadku folii perforowanych na nieco gorszym poziomie stoi kwestia zachowania prywatności, ponieważ nie zasłaniają one wnętrza w stu procentach. Jeśli zaś chodzi o przepuszczalność światła, jest ona jak najbardziej zadowalająca. Najbardziej efektywne pod kątem zasłaniania wnętrza są z kolei folie z efektem lustra weneckiego – wynika to z tego, że bardzo dobrze odbijają światło i z zewnątrz nie widać kompletnie nic, ze środka natomiast wszystko. Ta niezwykła właściwość posiada jednak dużą wadę – ponieważ odbija promienie światła, nie trafiają one do wnętrza pomieszczenia, znacznie je zaciemniając. Jeśli zależy nam na dostępie do światła, o wiele lepszym rozwiązaniem byłyby rolety w kasecie – lub folie mleczne, jeśli już o foliach mowa.

Okiennice – staroć czy sprawdzone rozwiązanie?

Chociaż niegdyś okiennice bardziej kojarzyły się z ciężkimi, drewnianymi klapami montowanymi przy oknach w starych domach – obecnie istnieje wiele interesujących, nowoczesnych rozwiązań. Okiennice przesuwane lub inne – zaprojektowane na miarę dzisiejszych czasów – mogą z zewnątrz uczynić design naszego domu naprawdę ciekawym. Pozwalają one również zasłonić wnętrze domu przed wzrokiem niepożądanych osób. Niestety jednak w stosunkowo dużym stopniu ograniczają one dostęp do światła i mogą być używane jedynie w przypadku, kiedy mamy możliwość dość dużej ingerencji w zewnętrzny wygląd budynku. Dużo bardziej uniwersalne pod tym kątem są jednak rolety.

Czy parawany są praktycznie w użyciu?

Wykorzystanie parawanów do zasłonięcia okna nie należy do najpopularniejszych rozwiązań. Jeśli chodzi o ich funkcjonalność – nadają się do użycia tylko w przypadku określonego typu okna. Zasadniczo jednak spełniają doskonale funkcję zasłonięcia wnętrza pomieszczenia, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość światła w środku. Sprawdzają się jednak tylko w przypadku dużych okien (najlepiej okien francuskich, zaczynających się na poziomie podłogi). Wynika to z dwóch rzeczy – po pierwsze, wyglądają po prostu dziwnie przy małych oknach. Po drugie – parawan przy niewielkim oknie przytłoczy je i dużo bardziej ograniczy dostęp promieni słonecznych. Największą wadą parawanów jest to, iż częściowo zasłaniają one widok z okna, uniemożliwiając oglądanie krajobrazu – jeśli takowy znajduje się za oknem. Jeśli natomiast posiadamy duże okno, a widok za nim nie jest zbyt interesujący – parawan doskonale się sprawdzi w przypadku naszego domostwa, jako zasłona przed niechcianymi spojrzeniami oraz dopełnienie nowoczesnej stylistyki, jeśli chodzi o wygląd domu z zewnątrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*