Profesjonalizm wielu branż wymaga użycia specjalistycznych odważników. Począwszy od znanego wszystkim mierzenia ciężaru ludzi, przez mikrowagi laboratoryjne, skończywszy na tych kilkutonowych przemysłowych. Jakie są rodzaje wag i do czego służą?
Wagi sklepowe umożliwiają precyzyjne ważenie produktów, pozwalające na zachowanie dokładności względem klienta i stanu inwentarza. Zarówno w handlu stacjonarnym, jak targowym i obwoźnym, istnieje potrzeba posiadania urządzenia idealnie dobranego do potrzeb sprzedawcy. Do wyboru są również wagi drukująco-etykietujące, które poszerzają zakres działania o przydatne funkcje, ułatwiając pracę w sklepie.
Zaawansowane urządzenia pomiarowe stosowane w branży chemicznej, kosmetycznej i farmaceutycznej oferuje m.in. firma RADWAG Wagi te dzielą się na: ultra-mikrowagi, mikrowagi, wagi analityczne, wagi precyzyjne i wagosuszarki. W zależności od zapotrzebowania, laboratorium może zdecydować się na produkt o adekwatnym poziomie precyzyjności oraz funkcjonalności produktu.
W warunkach przemysłowych używane są wyspecjalizowane wagi przeznaczone do ciężaru liczonego w setkach kilogramów lub w tonach. Najważniejsza w tym przypadku jest trwałość, stabilność i jakość. Mają one zapewnić dokładność i bezpieczeństwo odczytów. W przemyśle spożywczym i każdym innym, w którym niezbędna jest kontrola statystyczna, dodatkowo stosuje się wagi kontrolne KTP.
Do kontroli wagi ludzi używa się wag medycznych – oprócz tych standardowych – osobowych, gabinety medyczne zaopatrują się w wagi niemowlęce oraz krzesełkowe i łóżkowe. Dwa ostatnie rodzaje służą przy pomiarze ciężaru osób niepełnosprawnych ruchowo lub tymczasowo unieruchomionych. Również gabinety weterynaryjne mają do dyspozycji takie profesjonalne sprzęty zadedykowane zwierzętom.