Pomiary oświetlenia są wykorzystywane w kilku miejscach. Używamy ich do określenia, czy nasze oświetlenie spełnia wymagane normy bezpieczeństwa i wydajności. Używamy ich również do określenia, ile energii zużywamy, co oznacza, że możemy upewnić się, że nie marnujemy energii na nieefektywne oświetlenie.
Poziomy oświetlenia są mierzone za pomocą światłomierza (lub miernika luminancji). Światłomierz może być ręczny lub zamontowany na statywie. Ręczny miernik światła pozwala szybko i łatwo zmierzyć warunki oświetleniowe i da nam natychmiastową informację, czy istniejący poziom oświetlenia jest akceptowalny, czy też wymaga korekty. Miernik luminancji zamontowany na statywie daje dokładniejsze odczyty, ale wymaga więcej czasu na ustawienie i użycie.
Pomiary oświetlenia – https://el-fran.pl/pomiary-oswietlenia/ dokonywane są również za pomocą luksomierza. Luksomierze mierzą ilość światła padającego na powierzchnię, a nie ilość światła dostępnego w przestrzeni. Badania prowadzimy celem troski o zdrowie osób pracujących w danym pomieszczeniu. Niedostateczna ilość oświetlenia jest niekorzystna dla wzroku i generuje wady oraz dysfunkcje.
Utrzymanie strumienia świetlnego odnosi się do ilości światła traconego przez lampę w czasie. Jest to ważny czynnik przy wyborze oświetlenia do instalacji, ponieważ pozwala przewidzieć, jak długo żarówki będą działać, zanim będą wymagały wymiany lub naprawy. Wybierając żarówki do instalacji, należy zawsze wybierać te o wysokim wskaźniku zachowania strumienia świetlnego, aby mieć pewność, że oświetlenie na długo sprzyjać będzie pracownikom, nie narażając ich na ryzyko pogorszenia wzroku, przy długiej ekspozycji na nadmiar wyłącznie niebieskiego świetlenia monitorów.