Gnojówka czy szambo – jak powinien być wykonany zbiornik?

Gnojówka czy szambo – jak powinien być wykonany zbiornik?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku dostępnych jest wiele zbiorników przeznaczonych na magazynowanie szamba, gnojówki, czy deszczówki. Podczas wyboru należy skupić się na jakości wykonania, aby ścieki nie zanieczyszczały gleby i wód gruntowych. Ponadto warto dopasować pojemność zbiornika do własnych potrzeb. Należy zastanowić się, czy potrzebujemy kilku małych zbiorników, czy też konieczna będzie instalacja zbiornika na deszczówkę 10000l. Proces projektowania powinien obejmować także wybór rodzaju zbiornika. Wyróżniamy dwa główne typy takich zbiorników – z tworzywa sztucznego i betonowe.

Zbiorniki z tworzywa

Tego typu szamba są lekkie i nie rdzewieją. Niewątpliwie zaletą jest ich szczelność oraz fakt, że nie wchodzą w reakcję z otoczeniem. Zbiorniki z tworzyw sztucznych posiadają wiele zalet, ale przy tym nie są zbyt wytrzymałe. Może okazać się, że konieczne będzie przysypanie szamba grubą warstwą ziemi, a nawet położenia betonowych płyt w miejscu gdzie obciążenie gruntu będzie szczególnie duże.

Rezerwuary betonowe

Profesjonalne firmy, takie jak przykładowo http://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/, posiadają w swojej ofercie szamba betonowe. Zbiorniki tego typu, pomimo bardziej skomplikowanego montażu, wykazują zdecydowanie większą wytrzymałość. Trwałość to nie jedyna ich zaleta. Warto wspomnieć, że w większości przypadków w miarę potrzeb istnieje możliwość dodania dodatkowych modułów zwiększających pojemność. Dzięki zastosowaniu specjalnych elementów uszczelniających do szamba na pewno nie dostaną się wody gruntowe, zmniejszając przez to koszty i częstotliwość opróżniania zbiornika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*