System kanalizacyjny ma niezwykle duże znaczenie w każdym domu, gdyż to dzięki niemu możliwe jest utrzymanie należytej czystości. Jego częścią jest szambo, którego instalacja na posesji to przedsięwzięcie dużej wagi. Jest to w końcu inwestycja, od której dużo zależy, a zatem jej wykonanie musi odpowiadać na wszelkie stawiane wymagania, a także być poprzedzone skrupulatnym planowaniem. Nie bez znaczenia są również drobne formalności, których dopełnienie może być kluczowe dla rozpoczęcia konkretnych działań. Jak to wszystko ze sobą zgrać?
Na samym początku warto zaznaczyć, że szambo jest dobrym i możliwym rozwiązaniem wtedy, gdy budynku nie można podłączyć bezpośrednio do kanalizacji. Budowę takiego bezodpływowego zbiornika na ścieki rozpoczyna się od spełnienia formalności, a głównie poinformowaniu odpowiednich urzędów o wykonywanych pracach. W przypadku zbiorników, których pojemność nie przekracza 10m3, nie trzeba jednak czekać na specjalne pozwolenie.
Następnym etapem jest zadbanie o sprostanie konkretnym wymogom określonym w przepisach. Chodzi przede wszystkim o ustalenie miejsca, w którym powstanie szambo. Powinno ono znajdować się 15m od okien i drzwi zewnętrznych prowadzących do pomieszczeń, gdzie przebywają ludzie lub jest składowana żywność, a także połowę tej odległości od granicy sąsiedniej działki lub drogi. Poza tym szamba bezodpływowe powinny posiadać nieprzepuszczalne dno i ściany oraz szczelne przykrycie ze specjalnym, zamykanym otworem do usuwania nieczystości. Dodatkowo muszą być wyposażone w skuteczne odpowietrzenie, wyprowadzone na wysokość 0,5 m ponad poziom danego terenu. Jeżeli chodzi natomiast o samą instalację, to najczęściej realizuje się szamba z wykopem w wersji betonowej lub plastikowej. Wykop pozwala na właściwe dostosowanie działki na potrzeby zainstalowania szamba, a dodatkowo daje pole do jego rozbudowy w przyszłości, o ile zajdzie taka potrzeba.