Jaką pompę do wody wybrać?

Jaką pompę do wody wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pompa do wody to bardzo potrzebny element instalacji wody, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma wodociągów miejskich. Jeśli decydujemy się na wykopanie studni i korzystanie z niej do codziennych celów gospodarczych, musimy posiadać właściwą pompę. Wybór odpowiedniej pompy do wody nie jest łatwy i zależy od rodzaju źródła wody (zbiornik wody, studnia, deszczówka) oraz wydajności. Pompy różnią się od siebie między innymi konstrukcją, rodzajem materiałów, z jakich są zbudowane, sposobem ich zasilania.

Pompy do wody dzielimy na:

Pompy samozasysające

Polecane są do pracy w jednym pomieszczeniu, pobierają wodę za pomocą rur w studni. Za ich pomocą można czerpać wodę z głębokości 3 do 8 metrów, ich konstrukcja jest bardzo skomplikowana.

Pompy zanurzeniowe

Korzysta się z nich, gdy zasięg ssania pomp nie obejmuje wody, która położona jest głębiej. Wtedy z pomocą przychodzi pompa zanurzeniowa, która jak sama nazwa mówi, pracuje w pełnym zanurzeniu. Ich praca jest bardzo wydajna i równa. Niestety są droższe niż pompy ssące.

Wybrać pompę przenośną czy stałą?

Przenośne pompy, nadają się idealnie do korzystania z nich w trakcie pewnych sezonów, a także spełniają funkcję jako wyposażenie awaryjne. Użytkuje się je przy basenach rozporowych o bardzo dużej objętości. Trzeba je dodatkowo zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi. Pompy przenośne podłączane są przy pomocy elastycznych przewodów.

Stacjonarne pompy trzeba bardzo dobrze zamocować do podłoża, najprawdopodobniej do fundamentu. Kiedy są zamontowane poprawnie, mogą pracować nieustannie wiele lat. Źle jednak służą im czynniki zewnętrzne.

Pompy do basenów

Przy ich wyborze musimy patrzyć na wydajność, która powinna być proporcjonalna do pojemności basenu.
Pompy te, najczęściej posiadają filtry kartuszowe. Pompki do wody 230 v prądem są zasilane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*