Jakie obudową chronią urządzenia elektroniczne?

Jakie obudową chronią urządzenia elektroniczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Elektronika zapewnia nam wygodę i komfort życia, jednak jest bardzo krucha i wrażliwa na różne warunki. Między innymi wilgoć i woda nie może mieć kontaktu z elementami elektronicznymi, ponieważ szybko doprowadzi do zwarć i zniszczenia wrażliwych układów oraz podzespołów. Dodatkowo wiele urządzeń działa z wykorzystaniem napięcia sieciowego 230 V, co oznacza, że muszą być one chronione przed możliwością przypadkowego dotknięcia przez człowieka. Inaczej mogłoby dojść do porażenia i utraty zdrowia, a nawet życia.

Brak przewodzenia prądu

Głównym atutem obudowy na urządzenia elektroniczne powinna być izolacja elektryczna. Takie warunki może zapewnić plastik, dlatego też bardzo wiele urządzeń posiada obudowy wykonane właśnie z tego materiału. Są one tanie w produkcji, a jednocześnie solidne, mogą także wyglądać przyjemnie dla oka. Dlatego też urządzenia takie jak ładowarki do telefonów mają właśnie plastikowe obudowy. Czasami jednak nie jest to wystarczające i wtedy do gry wchodzą także inne materiały.

Ochrona przed wilgocią

Jeżeli urządzenie elektroniczne ma być zamontowane na zewnątrz budynku, gdzie może być narażone na działanie promieni słonecznych, zmienne temperatury oraz wodę i wilgoć, lepiej sprawdzą się obudowy aluminiowe. Metal ten jest odporny na wszystkie powyższe czynniki, a jednocześnie po zastosowaniu odpowiedniej uszczelki taka obudowa będzie hermetyczna, po jej złożeniu. Dlatego poleca się używać tego typu obudów np. do puszek łączeniowych oświetlenia ogrodowego i tym podobnych instalacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*