Jakie rodzaje i zastosowanie mają podpory ogrodowe?

Jakie rodzaje i zastosowanie mają podpory ogrodowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednymi z podstawowych konstrukcji wykorzystywanych na działkach i w ogrodach są podpory. Jak sama nazwa wskazuje, służą one przede wszystkim do podpierania roślin, skutecznie pomagając im we wspinaczce (pnącza), wspomagając ich owocowanie czy też stabilizując je w podłożu. Uprawianie kwiatów, niektórych krzewów oraz warzyw byłoby bez nich bardzo utrudnione, a często wręcz niemożliwe. W artykule tym zostaną pokrótce opisane najważniejsze rodzaje tych konstrukcji oraz ich najczęstsze zastosowanie. 

Niezbędne elementy wyposażenia każdego ogrodu

Podpory ogrodowe są wykonywane z metalu, drewna albo bambusa. Najprostsze konstrukcje występują w postaci zwykłych tyczek, które zwężają się ku dołowi, tak aby łatwiej można je było wbić w glebę (stosuje się je głównie do warzyw). Poza tego typu prostymi palikami wykorzystuje się również bardziej zaawansowane rozwiązania. Do podpierania delikatnych roślin służą m.in. drewniane kratownice, siatki ogrodzeniowe, ozdobne bramki i ażurowe drabinki (odznaczające się niewielką wagą oraz rozmiarem). Sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku niewielkich pnączy z wąsami (bluszcze, winobluszcze, powojniki, chmiele itp.) i niektórych roślin ozdobnych (szczególnie pelargonie i różne pnące). Ich różne modele można znaleźć w sklepie Versanis.

Z kolei do podpierania roślin znacznie bardziej okazałych i masywnych (z organami czepnymi postaci wąsów, ewentualnie korzeniami przybyszowymi), powinniśmy wykorzystywać wzmocnione pergole, spore trejaże, specjalne słupy konstrukcyjne, ogrodzenia z cegły lub kamienia, a ponadto wszelkie rusztowania stalowe. Będą one niezbędne, jeśli zdecydujemy się na uprawę np. złotokapu, cytryńca chińskiego, powojników botanicznych, winobluszczy trójklapowych, kokornaków, wiciokrzewów czy glicynii chińskiej. Warto jeszcze wspomnieć o konstrukcjach stosowanych do podpierania krzewów owocowych, takich jak choćby jeżyny, maliny, agrest, porzeczki (przywiązujemy je sznurkiem do mocnych, drewnianych palików) oraz winorośl (duże pergole i solidne, metalowe rusztowania).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*