Kiedy trzeba wystawić fakturę?

Kiedy trzeba wystawić fakturę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nieodłącznym elementem związanym z prowadzeniem własnej działalności, jest konieczność wystawiania faktur. Warto pamiętać, że obowiązek wystawienia przedmiotowego dokumentu mają zarówno podatnicy objęci podatkiem VAT, jak i ci, którzy zostali ustawowo z niego zwolnieni.

Faktura – obowiązek przedsiębiorcy

Wystawianie faktur, mimo iż kojarzy się z obowiązkiem podatkowym, w rzeczy samej należy do najprzyjemniejszych zadań wykonywanych przez przedsiębiorcę. Dużym ułatwieniem są w tym przypadku programy do fakturowania. Godny podkreślenia jest fakt, że w sieci dostępne są także darmowe programy do fakturowania, dzięki którym szybko i bezproblemowo można wystawić odpowiedni dokument. Co ważniejsze, faktura online darmowa w aspekcie prawnym ma taką wartość, jak wystawiona w sposób tradycyjny.

Należy pamiętać, że obowiązek wystawiania faktur mają zarówno czynni płatnicy podatku VAT, jak i przedsiębiorcy ustawowo z niego zwolnieni. Warto nadmienić, że obowiązek (lub jak kto woli – przywilej) wystawiania faktur w przypadku osób zwolnionych z podatku VAT istnieje od roku 2014, wcześniej dokument ten zastępował rachunek.

Samodzielna księgowość

Większość przedsiębiorców, zwłaszcza rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli za pomocą książki przychodów i rozchodów, decyduje się powierzyć sprawy księgowe fachowcom. W zależności od możliwości budżetowych oraz wielkości przedsiębiorca, firma zatrudnia etatową księgową lub korzysta z usług jednostek zewnętrznych.

Istnieje jednak rozwiązanie alternatywne, czyli program do księgowości, taki jak ten dostępny na https://www.biuro24h.pl/oferta/program-do-prowadzenia-ksiegowosci/. Ogólnie rzecz ujmując, jest to wygodne i proste w obsłudze narzędzie, wyposażone w funkcjonalny kreator, dzięki któremu szybko i bezproblemowo można wykonać zadania związane z księgowością firmy.

Korzystanie z tego typu narzędzi wymaga co prawda nakładów czasowych, nie mniej jednak pozwala ona wprowadzić mniejsze lub większe oszczędności, wynikające z braku konieczności płacenia za usługi księgowo-rachunkowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*