Dyskusjom o opłacalności leasingu nie ma końca, bo w każdym przypadku trzeba by było zestawiać ceny w różnych wariantach. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto wyjść poza utarte ramy tych rozważań i zastanowić się, dlaczego w ogóle warto brać leasing pod uwagę.
W większości przypadków leasing samochodów ciężarowych będzie droższy niż zakup tego samego pojazdu na własność. Ale to porównanie i tak nie kończy sprawy. Trzeba bowiem szerszej perspektywy: wydanie kilkuset tysięcy złotych jednorazowo jest dla wielu firm wydatkiem nie do udźwignięcia, natomiast leasing pozwala ten koszt rozłożyć na raty miesięczne i niekoniecznie wiąże się z obowiązkiem wykupu pojazdu po okresie spłaty. Poszczególne oferty leasingu mogą też dawać możliwość zakupu tańszego pakietu ubezpieczeń lub preferencyjnych warunków serwisowania, na co nie ma szans w przypadku zakupu samochodu.
Problem z zakupem pojazdy polega na tym, że od podpisania umowy absolutnie cały ciężar utrzymania bierze na siebie firma. W przypadku leasingu nie trzeba przejmować się na przykład usterkami czy akcjami serwisowymi – to leasingodawca będzie formalnie właścicielem pojazdu i to do jego obowiązków będzie należało załatwienie wszystkich formalności i przygotowanie samochodu do użytku. Paradoksalnie samochód ciężarowy w leasingu będzie też łatwiejszy do rozliczenia niż pojazd będący własnością firmy.
Dodatkowym plusem jest fakt, że dzięki uproszonej procedurze na leasing będą też mogły sobie pozwolić firmy, które nie mogłyby inwestować w zakup na przykład w związku z kiepską historią kredytową. Dla nich rozwiązaniem może być leasing bez BIK opisany przez ekspertów na stronie https://ajbfinance.pl/leasing/bez-bik-krd/. Okazuje się zatem, że w wieku przypadkach pytanie nie dotyczy opłacalności leasingu i zakupu, tylko jest rozstrzygnięciem między posiadaniem auta ciężarowego albo rezygnacją z rozwoju firmy.