Na co muszą zwracać uwagę kierowcy?

Na co muszą zwracać uwagę kierowcy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia wielu z nas podróżuje samochodem, spędzając w nim więcej i mniej godzin. Jeżdżąc w dłuższe i krótsze trasy. Sporą część społeczeństwa stanowią zawodowi kierowcy, dla których życie za kółkiem stanowi dzień powszedni i którzy na drodze czują się jak ryba w wodzie. Niewielu jednak z nas uświadamia sobie, jaką odpowiedzialność bierze na siebie za własne i innych życie, wsiadając do samochodu.

Zresztą trudno by było przypominać sobie o tym, z każdym razem przy odpalaniu silnika. Być może część z nas nigdy nie podejmowałaby się wtedy prowadzenia samochodu. Prawda jest jednak taka, że jazda samochodem jest bardzo odpowiedzialna, a kierowcy muszą być bardzo skupieni na swojej jeździe i szybko reagować.

Czynność niemal automatyczna

Na początku, zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, każdy z nas ostrożnie poznawał tajniki jazdy, zwracając baczną uwagę na każdą nowość. Po kilku miesiącach,a w końcu latach jazda stała się niemal czynnością automatyczną i wielu z nas zapomniało na co kierowca powinien zwracać uwagę, ponieważ te czynności weszły już w nawyk. A każdy kierowca powinien obserwować pozostałych uczestników ruchu, słupki ostrzegawcze oraz znaki poziome i pionowe.

Ponadto, sygnalizację świetlną, a w razie potrzeby osoby uprawnione do kierowania ruchem. Jednocześnie przez cały czas należy kontrolować swoją prędkość oraz wykonywane manewry m.in. zmiany pasów ruchu czy skręty.Kiedy widoczność na skrzyżowaniu jest utrudniona, a dostępne są lustra drogowe (np. takie https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/lustra-drogowe-przemyslowe-uniwersalne/lustra-drogowe), mamy obowiązek z nich korzystać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*