Na czym polega trening crossowy?

Na czym polega trening crossowy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach wśród osób aktywnych fizycznie niezwykle popularny stał się trening crossowy. Opiera się on na połączeniu elementów zaczerpniętych m.in. z gimnastyki, ćwiczeń siłowych oraz lekkoatletyki. Podstawowy cel to osiągnięcie swoistej równowagi pomiędzy siłą własnych mięśni a ich maksymalną wytrzymałością. Decydując się na tego rodzaju trening, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w buty męskie do biegania w terenie (ewentualnie damskie), czepek basenowy na włosy oraz zestaw gum oporowych. 

Pozytywne efekty widoczne od początku

Trening crossowy można z powodzeniem praktykować samodzielnie albo w grupie osób ćwiczących na sali fitness. W tym pierwszym przypadku niezbędne jest włączenie do codziennego planu takich wymagających aktywności, jak choćby bieganie w plenerze, pływanie, jazda na rowerze, podnoszenie ciężarów, kajakarstwo czy nawet joga. Z kolei w trakcie zajęć fitness zakres pożądanych czynności obejmuje np. robienie pompek i przysiadów, martwy ciąg ze sztangą, podciąganie oburącz na drążku, zabawy z piłką lekarską, rozciąganie ciała za pomocą gum oporowych, poskoki, korzystanie ze steppera oraz bieganie wokół sali.

Trzeba przy tym pamiętać o utrzymywaniu tętna na poziomie co najmniej 70% indywidualnego maksimum, a także o wykonywaniu ćwiczeń w wystarczająco szybkim tempie. Jest to bowiem gwarancja pełnego zaangażowania wielu partii mięśniowych jednocześnie, a dodatkowo skutecznego spalania kalorii. Co istotne, niemal od pierwszego treningu zawodnik zauważa pozytywne zmiany w swoim organizmie – przede wszystkim wzrost wytrzymałości mięśni, lepsze działanie układu naczyniowo-sercowego, poprawę pracy oddechu i większa wydolność ogólną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*