Na jakiej zasadzie działają czujniki ruchu?

Na jakiej zasadzie działają czujniki ruchu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Różne typy oświetlenia, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne łączone są czujnikami ruchu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i oszczędne. Pozwala na wykorzystanie światła tylko wtedy kiedy jest ono potrzebne.

Zasada działania czujników ruchu

Zasada działania czujników ruchu polega wygenerowaniu sygnału oraz pomiarze czasu jego powrotu po odbiciu do detektora. Przy stałym umiejscowieniu czujnika, czas ten z zasady powinien być niezmienny. Jeżeli jednak na drodze sygnału stanie jakaś przeszkoda (np. człowiek) dojdzie do skrócenia czasu odbicia i uruchomienia urządzenia. Producenci czujników ruchu wykorzystują aktualnie najczęściej trzy rodzaje sygnału – podczerwień, mikrofale oraz aktualnie najnowocześniejsze ultradźwięki.

Czujniki ruchu – potencjalne zastosowanie

  • Oświetlenie wewnętrzne – przykładowym miejscem są klatki schodowe czy garaże. Oświetlanie zintegrowane z czujnikiem ruchu pozwala na wygodne włączanie światła tylko wtedy kiedy jest potrzebne.
  • Oświetlenie zewnętrzne – zewnętrzne plafony z czujnikami ruchu są doskonałym rozwiązanie zarówno do ogrodów jak i zewnętrznego oświetlenia posesji. Z jednej strony rozwiązanie takie jest bardzo wygodne i oszczędne, a z drugiej jest świetnym sposobem na odstraszenie ewentualnych intruzów.
  • Systemy alarmowe – punkt ten łączy się w pewnym stopniu z poprzednim. Czujniki ruchu stanowią element systemów alarmowych i pozwalają na wczesne wykrycie niepowołanych osób.

Czujniki ruchu – rozwiązanie do domu i do firmy

Czujniki ruchu stanowią proste i użyteczne rozwiązanie do naszych domów i firm. Doskonale, sprawdzą się jako element systemu oświetlenia, jak i jeden z podstawowych elementów systemów alarmowych.

Artykuł napisany we współpracy z Outled – sklep z ledami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*