Nawożenie roślin – jak często je przeprowadzać?

Nawożenie roślin – jak często je przeprowadzać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Nawożenie to jedna z głównych czynności niezbędnych w każdym ogrodzie. Wpływa bowiem pozytywnie na wzrost roślin, poprawia ich kwitnienie, a także przyczynia się do lepszego wyglądu. Obecnie najbardziej popularne jest nawożenie mineralne, czyli z zastosowaniem takich produktów jak gotowe preparaty rolnicze (azotowe, fosforowe, potasowe itp.). Oczywiście nadal bardzo wiele osób ogranicza się wyłącznie do używania nawozów organicznych.

Podstawowe zalecenia dla ogrodników i działkowiczów

Najczęściej w naszym kraju praktykowane jest nawożenie roślin obornikiem, kompostem, gnojówką lub wspomnianymi już preparatami rolniczymi. W przypadku naturalnych nawozów zalecana jest częstotliwość coroczna (oczywiście w zależności od rodzaju i jakości gleby) – najlepiej jesienią. 

Z kolei nawozy mineralne gotowe należy stosować średnio co trzy-cztery lata (wiosną lub jesienią), gdyż zawierają liczne składniki aktywne, które uwalniają się stosunkowo powoli i w ten sposób zasilają rośliny. Pamiętajmy o tym, że ich nadmiar może skutkować znacznym zmniejszeniem ilości wapnia i magnezu w glebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*