Pellet to charakterystyczne bryłki o sporych możliwościach. Przeważnie jest wykorzystywany jako rodzaj paliwa, zaś na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jako paliwo jest w pełni odnawialne i jego produkcja odbywa się z zachowaniem dbałości o ekologię. Pellet zużywa do tego pozostałości pochodzące z produkcji ubocznych takich jak trociny czy odpadki leśne. Sprzyja to lepszemu zużyciu tych resztek, a także przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcji w wytwarzaniu energooszczędnego paliwa.
Pellet zasadniczo jest produktem pochodzącym z odpadów. Tworzy się go poprzez spalanie w tzw. wysokociśnieniowym prasowaniu. Następnie dochodzi do wyciśnięcia powstałej masy trocinowej w postaci granulek lub też trocin. Główną zaletą ogrzewania pelletem jest jego niska cena. Stąd też coraz większa popularność tej właśnie metody w odróżnieniu od tradycyjnych form ogrzewania węglem, gazem czy olejem opałowym. Do produkcji pelletu korzysta się z drzew liściastych i iglastych, ale nie ma też przeciwwskazań, by używać innych gatunków. Ważne jest, by zdobyty materiał był czysty, suchy oraz bez zanieczyszczeń. Pellet pozyskuje się także ze słomy, biomasy oraz pestek.
Coraz nowsza technologia i zaawansowane metody pozyskiwania surowców na paliwa, pozwala na jeszcze efektywniejszą obróbkę materiału bazowego do produkcji paliw. Tworzenie pelletu odbywa się m.in. za pomocą granulatorów. Takie maszyny można znaleźć w ofercie sklepu Peletto np. na podanej witrynie internetowej https://peletto.pl/peleciarki-granulator/. W jaki sposób produkuje się więc dzięki nim ciepło? Materiał podstawowy ulega zmieszaniu, a maszyna dokładnie zajmuje się złączeniem pelletu w jednolitą biomasy. Ma to na celu wyłuskanie tych konkretnych rodzajów drewna i uzyskaniu wysokiej jakości paliwa jako finalnego produktu. Tak przygotowany granulat przyjmuje konkretny kształt, a w końcowym etapie schładzany jest do odpowiedniej temperatury.