Powody dla których kot liże różne powierzchnie

Powody dla których kot liże różne powierzchnie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy właściciel kota niejednokrotnie zastanawiał się dlaczego jego pupil liże różne powierzchnie. Wbrew pozorom koty nie liżą różnych przedmiotów lub powierzchni bez żadnego powodu. Nieraz bawi i zadziwia nas widok kota liżącego np. telewizor, nasze ubrania lub podłogę. Co oznacza takie zachowanie? Odpowiadamy na pytanie z jakiego powodu koty liżą dywany, ściany lub okna. 

Co oznacza ten dziwny koci nawyk?

Pierwszą przyczyną, dla której kot liże różne powierzchnie jest ich interesujący dla niego zapach. Jeżeli liże on dywan to być może kiedyś coś się tam wylało, pozornie nie pozostało już po tym ani śladu, a kot czuję to do dziś. Dzięki Narządowi Jacobsona odpowiedzialnemu za czytanie feromonów może wyczuwać, że jakiś czas temu na danym kawałku podłogi znajdował się np. pies, albo właściciel przyniósł na swoich butach zapach innego zwierzęcia.

Zapach danej powierzchni może też inspirować kota do jej lizania z innego powodu. Niestety te zwierzęta często gustują w chemicznych aromatach np. środków do czyszczenia toalet. Jeżeli mruczek upodobał sobie zapach chemikaliów, należy pamiętać o dodatkowym przemyciu powierzchni wodą.

Kolejną częstą przyczyną takiego zachowania u kotów jest chęć uzupełnienia brakujących, niezbędnych minerałów. Gdy w kociej diecie brakuje na przykład żelaza lub błonnika, będzie on próbował je znaleźć na własną rękę. Takie zachowanie może wskazywać na takie dolegliwości jak np. choroba żołądkowo-jelitowa, nieprawidłowe trawienie lub zespół złego wchłaniania. By temu zapobiec należy serwować kotu karmy wysokiej jakości, zapewniające zwierzęciu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Warto sięgnąć po produkty sprawdzonych marek jak np. https://exclusion.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*