Jedną z cech, która określa właściwości betonu jest jego klasa. Innymi słowy, jest to wartość wyrażona w MPa, która informuje, czy beton jest wytrzymały na ściskanie. Każdy producent betonu ma obowiązek podawania wartości nazywanej wytrzymałością gwarantowaną, którą uzyskuje się po 28 dniach od wytworzenia mieszanki. Warto wiedzieć, iż wytrzymałość betonu wzrasta wraz z czasem. Co więcej, na jakość i trwałość betonu bardzo duży wpływ ma ilość wody, która została dodana. Jeżeli wody proporcjonalnie będzie mało, konsystencja betonu będzie gęstoplastyczna. Taki beton po zaschnięciu jest bardzo wytrzymały i trwały.
W przypadku mieszanki betonowej, w której ilość wody będzie większa, beton po zaschnięciu będzie o około połowę mniej wytrzymały niż taki o konsystencji gęstej. Warto wiedzieć jednak, iż ciekłe lub półciekłe mieszanki betonowe także mają swoje zastosowanie. Wykorzystuje się je w elementach cienkich oraz o dużej ilości zbrojenia. Do oznaczania konsystencji normowej, a także stałości objętości betonu i czasów wiązania przydatne jest urządzenie o nazwie aparat Vicata. Jest złożone z ruchomego trzonka z obciążeniem i igły, którą podczas badania zanurza się w mieszance.
Należy również wspomnieć także o specjalnym stanowisku, jakim jest stolik wibracyjny. Jest on pomocny podczas formowania lub też zagęszczania różnych materiałów w pojemnikach, na przykład właśnie mieszanek betonowych, które później są poddawane badaniu wytrzymałości. Stosuje się tutaj elektrowibratory o wysokiej i stałej częstotliwości drgań, dzięki czemu można być pewnym, iż próbki są powtarzalne.