Co musisz wziąć pod uwagę zanim wybierzesz przyczepę samochodową?

Co musisz wziąć pod uwagę zanim wybierzesz przyczepę samochodową?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie przyczepy do auta to bardzo duży komfort. Można bez problemu przewozić duże i ciężkie rzeczy, lub nawet takie, których po prostu nie chcielibyśmy wkładać do wnętrza. Często boimy się bowiem zabrudzenia bądź porwania tapicerki, o co wcale nietrudno. Przedmiot leżący na przyczepie i prawidłowo przymocowany nie będzie nam niszczył samochodu, natomiast pozwoli się przewieźć praktycznie w dowolne miejsce bez żadnych kłopotów. Sprawdzamy o czym trzeba pamiętać, zanim dokonamy zakupu przyczepki.

Hak holowniczy

Pierwszą rzeczą, o której absolutnie nie można zapominać, jest hak. Jeśli nasz samochód jeszcze go nie ma, musimy go kupić i zlecić zamontowanie. Trzeba pamiętać, że fakt montażu haka należy zgłosić w wydziale komunikacji, przejść niezbędny przegląd dodatkowy i uzyskać wpis w dowodzie rejestracyjnym. Wtedy już bez problemu możemy holować przyczepy samochodowe Producent każdej z nich stosuje identyczne zapięcie, dlatego montaż haka umożliwi nam podłączanie do pojazdu praktycznie wszystkiego, co można dostać na rynku.

Dopuszczalna masa

Trzeba także wiedzieć, że nie możemy zakupić absolutnie dowolnej przyczepy i podłączyć jej do naszego pojazdu. Jeśli będzie to wersja lekka, czyli o masie poniżej 750 kg i bez hamulca najazdowego, nie może być ona cięższa niż połowa masy samochodu. Dla przykładu: Mając auto o masie 1 tony, możemy do niego podpiąć przyczepkę o dopuszczalnej masie 500 kg. W przypadku wersji z hamulcem najazdowym, samochód musi być cięższy o 33%. Tylko takie zestawy pojazdów mogą legalnie poruszać się po drogach w kraju i w UE, a jazda jest wtedy bezpieczna. Pamiętajmy o tym, że wybierając przyczepki samochodowe Świętokrzyskie posiada wiele firm, które na miejscu dokonają dla nas analizy tego, jaką najcięższą przyczepę możemy wybrać do swojego auta.

Powyższe założenia dotyczą sytuacji, gdy posiadamy tylko prawo jazdy kategorii B. Jeśli natomiast chcemy, by zsumowana masa całkowita kierowanego przez nas zestawu mogła wynosić ponad 3,5 tony, potrzebna będzie na kategoria B+E. Jednak w przypadku małych przyczepek nie jest ona potrzebna i bez przeszkód możemy kierować takim zestawem mając tylko kat. B. Warto jednak poświęcić kilka godzin na jakimś zamkniętym parkingu, by nauczyć się z przyczepą poprawie cofać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*