W jaki sposób oszczędzać na wodzie? Łap deszcz!

W jaki sposób oszczędzać na wodzie? Łap deszcz!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Woda deszczowa to woda, która spada z nieba w postaci kropel i jest zbierana w celu wykorzystania. Może być destylowana lub używana bezpośrednio do picia, gotowania, kąpieli i innych zastosowań domowych. Zbieranie wody deszczowej polega na gromadzeniu jej w celu ponownego wykorzystania na miejscu.

Zbieranie wody deszczowej

Zbieranie wody deszczowej jest starożytną praktyką, która została przyjęta przez nowoczesne społeczeństwo. W wielu regionach świata powszechne jest zbieranie wody deszczowej na użytek własny lub społeczności. Systemy zbierania wody deszczowej mogą być małe i skalowalne lub bardzo duże, jak zapora lub zbiornik. Korzystne zastosowania zebranej wody deszczowej obejmują podlewanie krajobrazu, wodę pitną dla zwierząt gospodarskich, spłukiwanie toalet, przemysłowe wieże chłodnicze i nawadnianie upraw.

Dlaczego warto?

Ponad połowa ludności świata żyje na obszarach, gdzie brakuje wody. Korzystanie z zebranej wody deszczowej może zwiększyć samowystarczalność gospodarstwa domowego i zmniejszyć zależność od innych źródeł, takich jak lokalne zasoby wód gruntowych (które często są zanieczyszczone) lub drogie dostawy wody z wodociągów. Zbieranie wody deszczowej zapewnia również niezależne źródło zaopatrzenia w wodę podczas przerw w dostawie prądu i klęsk żywiołowych, takich jak powodzie. Opady deszczu w niektórych z miejsc występują zwykle raz na kilka lat, ale większość opadów pochodzi z burz, które występują częściej.

Jak to robić?

Korzystanie z zebranej wody deszczowej jest proste. Będzie Ci potrzebny duży zbiornik na wodę opadową. Możesz użyć różnych systemów do zbierania, przechowywania i wykorzystania wody. Typ, który wybierzesz zależy od lokalizacji, klimatu i budżetu. Na przykład, jeśli mieszkasz na obszarze o stałych opadach, rozważ zakup lub budowę cysterny (dużego zbiornika), który może pomieścić cały deszcz spadający na dach podczas burzy. Możesz również założyć system bezpośredni, w którym rury biegną z rynien do beczek umieszczonych wokół domu.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*