Instalacje hydrauliczne wykorzystywane są w bardzo wielu miejscach. Są to między innymi fabryki i zakłady produkcyjne, ale nie tylko. Instalację tego typu znajdziemy też w pojazdach, takich jak wózki widłowe, sprzęt budowlany czy ciągniki rolnicze. Sprawdzamy w jaki sposób można wykonać instalację hydrauliczną od zera, poznamy wszystkie jej elementy.
Na początek sprawdzimy z czego musi składać się każda instalacja hydrauliczna. Sercem układu jest pompa, napędzana silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wytwarza ona ciśnienie płynu, który następnie kierowany jest w różne miejsca, do rozmaitych elementów wykonawczych. Zanim jednak tam trafi, musi przejść przez rozdzielacz, czyli podzespół pozwalający operatorowi na sterowanie maszyną, która posiada zamontowaną hydraulikę. Dalej mamy już siłowniki oraz silniki hydrauliczne, może także istnieć przyłącze pozwalające na sterowanie zewnętrznymi urządzeniami (np. kiprowaniem przyczepy).
Po uruchomieniu silnika napędzającego pompę, zaciąga ona olej zgromadzony w zbiorniku wyrównawczym. Jest on kierowany poprzez przewody gumowe zbrojone lub metalowe, aż trafi do rozdzielacza. Tam, poprzez zespół zaworów, kierowany jest w dalsze partie układu. Siłowniki zostają wypełnione olejem pod ogromnym ciśnieniem (rzędu setek atmosfer), co umożliwia im np. podnoszenie bardzo ciężkich przedmiotów. Tak bardzo ogólnie funkcjonują instalacje hydrauliczne Białystok to jedno z miast, gdzie bez problemu możemy zakupić rozmaite elementy do tego typu instalacji.